Honda, Japonya merkezli otomobil şirketidir. Honda markası geçtiğimiz senelerde Türkiye'deki fabrikasını kapatmıştı. Yeniden gündem olan bu konuyla ilgili merak edilen sorulardan biri de  Honda Türkiye'de üretim yapıyor mu? İşte detaylar...

Honda Türkiye'den çekildi mi?

Japonya merkezli olan Honda markası Türkiye'den çekilip çekilmediği merak konusu olmuş durumda.  Japonya merkezli olan Honda markasının otomobil bölümü Türkiye'ye aitti. 1992 yılında Anadolu Grubu ile Honda arasında ''Anadolu Honda Otomobilcilik ''adıyla kurulan Honda markasının Türkiye'deki merkez fabrikası Kocaeli, Şekerpınar, Çayırova tesislerinde yer almaktaydı.

 Honda markası ilee ilgili merak edilen sorulardan biri de 'Honda Türkiye'den çekildi mi?' olmuştur. Evet, Honda Türkiye'den çekilmiştir. 24 Yıldan beri Türkiye'den hizmet veren honda markası 2021 yılında Türkiye'den çekilmiştir. Türkiye'de otomobil üretimi yapan markalardan biri de Honda'dır. Honda Türkiye'de bulunan fabrikkasını 2021 yılında kapatma kararı aldı. Türkiye ile ilgili bir sebebi olmadığını söyleyen Honda markası yöneticileri ana kararın aslında emisyonda gizli olduğunu belirtmişti. 

2021 Yılında Ümit Beyaz'ın yaptığı açıklama şu şekildeydi;

'' 1997'den beri Türkiye'de üretim yapan Honda dün itibari ile üretime son verip Gebze'deki fabrikayı Tayland'a taşıdı. Bu ucube yönetim sistemi ekonomimize her gün yeni bir darbe vuruyor.'' ifadeleri kullandı.

Honda markasının Türkiye çekilme kararının arkasında düşük satış rakamları ve emisyon oranlarının baskı olduğunu iddia ettiler. 

Sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da üretimi durduran Honda markası Japon finans ve otomotiv uzmanı Osamu Katayama; Çekilme nedenlerinden ilkii düşük üretim ve satış hacmini gösterdi, iknci neden ise Honda otomobillerinin, Avrupa'da uygulanan yüksek çevre güvenliği standartlarına tam karşılayamaması olduğunu söyledi.

Bazı kaynaklara göre Honda markası 2020'de bazı kaynaklarda ise 2021'de Türkiye'de üretimi durduğunu söyleniyor. 

2020 Yılının mart ayında Honda'nın yaptığı açıklamalara göre;Gebze fabrikasını gaz, taşımacılık ve endüstride işlemlerde bulunan HABAŞ'a devretmek üzere anlaşma yapıldığını duyurdu. Eylül 2021'de teslim edileceğini belirtmiştir. 

Manisa'da 12 adet jeotermal ruhsat sahası ihaleye çıkıyor Manisa'da 12 adet jeotermal ruhsat sahası ihaleye çıkıyor

Bunların yanı sıra Osamu Katayama, Toyata'nın hem İngiltere'de hem de Türkiye'de üretmeye devam etmeyeceğini bilgisine sahibim. ifadelerini kullandı. Honda'nın Gebze'deki tesisini devaralan HABAŞ nasıl bir faaliyet yürüteceğini o dönemde açıklamamıştı. 

Honda Türkiye'de üretim yapıyor mu?

Honda, Türkiye’deki üretim faaliyetlerine son verdiğini 2019 Nisan’ında duyurmuştu. Bu karar, otomotiv sektöründe elektrifikasyonun yükselişi ve buna bağlı olarak üretim kapasitesinin yeniden düzenlenmesi gerekliliğiyle alındığı söylenmişti.  Gebze’de bulunan fabrikası, enerji, nakliye ve endüstriyel işlemler alanında faaliyet gösteren HABAŞ şirketine devredileceğini ve Eylül 2021’den itibaren teslim edilmesi planlandığını söylenmişti. 

Honda’nın bu fabrikada ürettiği ilk araç modeli Civic’ti ve ayrıca City modeli de burada üretilmişti. Şirket, 1992’de Anadolu Grubu ve Honda’nın ortaklığıyla Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. olarak kurulmuş, ancak Honda 2002’de Anadolu Grubu’nun hisselerini satın alarak şirketin tamamına sahip olmuş ve aynı yıl içinde Türkiye’deki motosiklet üretimine son vermiştir. Üretim, esas olarak Avrupa Birliği pazarını hedef almıştı.

Kaynak: Haber Merkezi