Hımbıl (bom) oyunu, kalem ve kağıt kullanarak oynanan eski bir oyundur. Oyunda hedef, aynı şey yazan kağıtları elinizde toplamaktır. Hımbıl  (bom) yapan ilk oyuncu en çok puanı kazanır. Peki en geniş anlatımıyla Geleneksel aile oyunu olan hımbıl oyunu nedir? Hileleri ve taktileri nelerdir işte detaylar...

Hımbıl oyununda hile yapmanın bazı yolları vardır. Fakat hile yapmak oyunun keyfini ve tadını kaçırabilir. Hile yapmadan da oyunu nasıl kazanabileceğinizi göstereyim. İşte size bazı tavsiyeler:

Demet Mutlu serveti ne kadar? Demet Mutlu ne kadar kazanıyor? Demet Mutlu serveti ne kadar? Demet Mutlu ne kadar kazanıyor?

Oyun başlarken kağıtları yazarken, aynı şeyden olan kağıtları yan yana koyun. Böylece oyun esnasında daha rahat bulabilirsiniz. Oyun esnasında, elinizdeki kağıtları gizli tutun. Çevrenizdeki oyuncuların kağıtlarına göz atmayın. Bu hem hile olur hem de konsantrasyonunuzu bozar. Oyun esnasında, elinizdeki kağıtları sıkça karıştırın. Böylece diğer oyuncular hangi kağıtları aldığınızı veya verdiniz takip edemez. Oyun esnasında, elinizdeki kağıtları sayın. Böylece hangi şeyden ne kadar kaldığını anlarsınız. Eğer elinizdeki şeylerden biri tükenmek üzereyse, diğer oyunculara o şeyi verin. Böylece onları kandırabilirsiniz. Oyun esnasında, diğer oyuncuların davranışlarını ve yüz ifadelerini izleyin. Eğer bir oyuncu coşuyor veya sinirleniyorsa, elindeki kağıtları bitirmek üzere olabilir. Böyle bir durumda, ona kağıt vermeyin veya onun elindeki kağıtları çalabileceğiniz bir şey verin. Oyun esnasında, hımbıl yapmak için telaşlanmayın. Eğer elinizdeki kağıtları bitirdiyseniz, bunu hemen söylemeyin. Biraz oyalanın ve doğru bir zaman bekleyin. Böylece diğer oyuncuları şok edebilir ve onların puan almalarını önleyebilirsiniz.

Editör: Tuba Aldemir