Sahtekarlığın inanalımaz bir boyuta ulaştığı günümüzde her şeyin gerçekliğini sorgular hale geldik. Peki, Gerçek elmas kırılır mı? Elmasın gerçek olduğu nasıl anlaşılır? İşte detaylar...

Gerçek elmas kırılır mı?

Parlaklığı ile göz almalarının yanında maddi değeri de oldukça yüksek olan pırlantalar, birçok insanın dikkatini çekmektedir.  Pırlanta hakkında çok bilgisi olmayan insanlar arasında yıllardan beri 'Gerçek elmas kırılmaz' diye bir söylenti dolaşmaktadır.

Gerçek Elmas Kırılır Mı Elmasın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır (1)

Bu söylentilerin çıkmasının sebebi elmaslar, dünyanın en sert madenlerinden biridir. Bu bakımdan elmaslar kırılmaz gibi bir algı oluşmuştur. Bu algı tamamen yanlıştır. Elmaslar dünyanın en sert madenlerinden biri olsada, kırılmaz değildir. Elmasa gelebilecek çeşitli darbeler sonucunda çabucak kırılabilir.

 Elmasın gerçek olduğu nasıl anlaşılır?

 Elmaslar hem çok parlak hem de en pahalı ziynet eşyalarından biri olduğu için, kadınların hayellerini süslemektedir.Günümüzde sahteralık inanılmaz  derecede çoğladığı için, birçok insan aldığı ürünlerin gerçekliğini sorgulamaktadır. Bu bakımdan, elmasın gerçek olduğu nasıl anlaşılır diye oldukça araştırılmaktadır.

Gerçek Elmas Kırılır Mı Elmasın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır (2)

Elmasların gerçek olduğunu anlamının çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en kolay olanı bir kuyumcudan yardım almak olsada, kuyumcuya gitmeden de bazı yöntemler sayesinde elmasın gerçekliğini anlayabilirsiniz. 

Elmasların gerçekliğini anlamak için bazı yöntemleri aşağıya listeledik:

Buhar Testi

Elmasa buhar testi yaparak gerçekliğini anlayabilirsiniz. Bunun için, parmaklarınızla tuttuğunuz elmasa nefesinizi üfleyerek buharlaşmasını sağlayın.

Nefesinizi üflediğiniz elmasın üstü birkaç saniye buğulu kalırsan elmas büyük ihtimalle sahtedir. Gerçek elmas, nefesten gelen ısıyı çabuçak dağıtır ve kolayca buğlanmaz. 

Gerçek Elmas Kırılır Mı Elmasın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır (3)

Bunun sebebi elmasların hızlı bir şekilde iletme özelliklerinin yanı sıra ısıyı hızlıca dağıtma özellikleri de bulunmaktadır.

Buhar testinden tam emin olmadıysanız eğer, gerçekliğinden emin olmadığın elmas ile sahte bir elmasa aynı testi uygulayarak aradaki farkı görenbilirsiniz.

Elmasın Yerleştirildiği Metali Kontrol Edin

Gerçek elmasların sahte bir metalde kullanılması çok zor bir ihtimaldir.Elmaslarda  kullanılacak olan  metalin, beyaz altın, platin, veya altın gibi değerli madenlerden oluşması gerekmektedir.

Bu yüzden takının içindeki, platin olduğunu gösteren damgalar bu anlamada iyiye işarettir. Elmas yüzükte kullanılan metalde, "C.Z." damgası görürseniz eğer,  bu elmasın gerçek olmadığına dair bir işarettir.  "C.Z." kısaltmasının anlamı, kübik zirkonyumdur. Kübik zirkonyumun anlamı sentetik elmas demektir.

Adana Demirspor'un UEFA'ya ne kadar borcu var? Adana Demirspor'un UEFA'ya ne kadar borcu var?

Elması ısıtın

Elmaslar yüksek ısılara dayanabilen taşlardır. Bu sebeple gerçekliğini anlamak için, elmaslara ısı testi uygulanabilir.

Bir bardağın içerisine soğuk su doldurduktan sonra önlem amaçlı koruma eldivenlerinizi giyin. Daha sonrasında elması çakmak yardımı ile bir süre ısıttıktan sonra soğuk suya bırakın.

Suya bıraklın elmas parçalanırsa eğer sahtedir. Elmas parçalanmazsa, derin bir nefes alabilirsiniz.  

Editör: Tuba Aldemir