Dünyanın en kurak bölgelerinden biri olduğu bilinen,  Dubai'de yapay yağmurdan olayı sel felakati oldu. Sıcaklığın 50 derecenin üstüne çıktığı Dubai'de devlet  çözüm yolu olarak, Yapay yağdırmakta buldu. Peki,Dubai'de yapay yağmur nasıl yapıldı? Dubai'de yağmur sırrı ne? İşte detaylar....

HAKDEM Sokak Hayvanları Düzenlemesine Tepki Gösterdi! HAKDEM Sokak Hayvanları Düzenlemesine Tepki Gösterdi!

Dubai'de yapay yağmur nasıl yapıldı?

Dubai'de yapılan yapay yağmur "Bulut Tohumla" yöntemi ile yapılmıştır. Bulut Tohumla yöntemi denilen bu yöntemde, dronelarlar yardımı ile kimyasal maddeler püskürtülüyor.

Püskürtülen bu kimyasal maddeler, uçak veya özel ekipmanlar ile yapılmakatdır. Bulutların üstüne serpiştirilen bu kimyasallar, bulut içerisindeki su damlacıklarının oluşmasına teşvik etmektedir.

Dubai'de Yapay Yağmur Nasıl Yapıldı Dubai'de Yağmur Sırrı Ne (1)

Bulut Tohumlama tekniği açısından , önemli bir isim olan Profesör Ambaum, yağdırılan yapay  yağmur teklonojisine ilişikin"Damlalar birleşip yeterince büyük olduklarına yağmur olarak düşüyorlar" dedi.

Böylelikle ortaya yapay yağmur ortaya çıkmakatadır. Yapay yağmur için kullanılan ikinci yöntem ise, Bulutlara doğrudan drone ile elektrik yükü vermektir. Bulutlara doğrudan elektrik verildiği zaman,bulut içindeki su damlacıklarının çarpışmasını ve bir araya gelmesini sağlıyor. Böylelikle ortaya yapay yağmur çıkıyor. 

Dubai'de Yapay Yağmur Nasıl Yapıldı Dubai'de Yağmur Sırrı Ne (2)

Dubai'de 2017 yılından beri,  yapay yağmur çalışmaları sürmektedir. Yapılan bu yapay yağmurlar dışarıdan bakıldığında iyi gibi gözüksede gerçek yağmur ile birleşince sel felaketine sebep oldu.  

Dubai'de yağmur sırrı ne?

Dubai'de sıcaklarla mücadele edebilmek için oluşturulan yapay yağmur, dünyanın birçok yerinde ilgi konusu olmuştur. Yapılan bu yapay yağmur'un sırrı bir çok insan tarafından merak edilmektedir.

Dubai'de Yapay Yağmur Nasıl Yapıldı Dubai'de Yağmur Sırrı Ne (3)

Dubai'de oluşturulan yapay yağmurun sırrı "Bulut tohumlama" denilen tekniktir. Bu teknik uçaklar veya özel araçlar ile bulutların üstüne gümüş iyodür ve sodyum klorür serpilmesi sonucun da bulutun yağmur damlacağı üretmesine teşvik etmektedir. Böylelikle ortaya yapay yağmur ortaya çıkmaktadır.

Sıcaklığın 50 derecenin üstüne çıkabildiği Dubai'de, yaşanan kuraklık sebebi  yüzünden böyle bir çare bulan Dubai devleti oluşabilecek felaketleri hesaplayamadı. 

Dubai'de Yapay Yağmur Nasıl Yapıldı Dubai'de Yağmur Sırrı Ne (4)

Yağdırılan yapay yağmur, normal yağmur ile birleşince Dubai'de sel felakatine sebep oldu. Dubai'de görmeye alışkın olmadığımız  sel görüntülerinde,  birçok canlıya ve mala zarar geldi. Dubai sokakları sular içerisinde kalırken, yapılan yapay yağmur ülke genelinde paniğe sebep oldu. Ülkenin birçok yeri sular altında kalırken, Dubai'de ilk kez yağmurdan dolayı okullar tatil edildi.

Kaynak: haber merkezi