Camın neyle yapışıp yapışmayacağı merak edilen sorular arasındadır. Cam yapıştırması zor bir işlemdir. Ama bazı yapıştırıcılar sayesiande olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Cam yapıştırmak için en iyi çözüm yollarından biri UV yapıştırıcılarıdır. UV yapıştırıcıları, camı yapıştırmak için kulladığınızda olumlu sonuçlar alıcaksınız. Cam en iyi ne ile yapışır? İşte detaylar...

Cam en iyi ne ile yapışır? 

UV cam yapıştırıcıları, kırık camlarınızı yapıştırmak için etkili yöntemlerden biridir. Cam yapıştırmalarda iyi sonuçlar veren UV yapıştırıcıları cam levhaları yapıştırmak için ayna silikonu veya akvaryum silikonu denilen özel kullanımlarıda mevcuttur. Cam yapıştırma işlemi sırasında camın büyüklüğü ve küçüklüğüde önemlidir. Buna göre yapıştırma tercihini seçebilirisiz. 

Uv yapıştırıları satın aldığınızda paketin içerisinde bulunan ultraviyole lambası ile satışa sunulmaktadır. UV yapıştırıcı ile cam yapıştırmak istediğinizde, kırık camın kenarlarını UV yapıştırıcıdan sürün sonra ultraviyole lambası ile yapıştırdığınız yeri gezdirin.

Kısa sürede mükemmel sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Ultraviyole lambası yok ise güneşde 3-4 dakika bekletmeniz tavsiye edilir. Uv yapıştırıcılar; kırık gözlükler, minik cam parçaları gibi kırık olan eşyalarınızı kolaylıkla tamir edebilirsiniz. 

Cam En Iyi Ne Ile Yapışır Hızlı Yapıştırıcı Ile Cam Yapışır Mı (2)

Eğer ki yapıştırmak istediğiniz cam masa camı ise şeffaf epoksi yapıştırıcılar daha uygun olacaktır. Şeffaf Epoksi yapıştırıcılar, masa camı gibi büyük alnları yapıştırmak için iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Sarıgöl Belediyesinden işçi çıkarmalarına MHP'den tepki Sarıgöl Belediyesinden işçi çıkarmalarına MHP'den tepki

Bu yapıştırıcı cam ile özel üretilmiş değildir fakat cam ile matal yapıştırmalarda, cama plastik yapıştırmada, cama demir yapıştırmada kullanabileceğiniz en etkili sonuç alacağınız yapıştırmalardan biridir. 

Şeffaf Epoksi kullanımı çok basittir. Şırınga veya tüp içerisinde bulunan epoksi komponetlerini eşit bir şekilde karıştırın daha sonra ise cam yüzeyine sürüp yapıştırın. Yapıştırdığınız yerin kuruması markadan markaya göre süreleri değişkenlik göstermektedir.

Camın daha iyi yapışmasını istiyorsanız yapıştırdığınız eşyayı 24 saat kıpırdatmamanız gerekmektedir. Renksiz Epoksi yapıştırıcıları cam yapıştırmak için etkili yöntemlerden biridir. 

Genel maksatlı yapıştırıcılar ise küçük veya büyük camları yapıştırmanızda iyi bir yöntemdir. Fakat UV yapıştırıcıları gibi noktasal kırıklar için uygun bir yapıştırıcı değildir. Genel maksatlı yapıştırıcılar içi n yapıştıracağınız yüzey düzgün veya büyük olması önemlidir.

Genel maksatlı yapıştırıcılar ile yapıştırdığınız yerin her ikiside birbirine tamamen temas halinde olması gerekir. Ayrıca genel maksatlı yapıştırıcılar toplu iğne ucu kadar camları yapıştırmazlar ve epoksi yapıştırıcılar gibi dolgu yapma özelliğine sahip değillerdir.

Camı ahşap, metal, plastik, taş gibi farklı yüzeylere yapıştırabilen genel maksatlı yapıştırıcılar, kullanacağınız yüzeyin geniz olması gerekmektedir. Yapıştırıcıyı bir fırça yardımıyla sürüp birkaç dakika daha beklemeniz ve üzerine ağırlık koymanız önerilir. Kuruma süresi 24-48 saat aralığında değişmektedir. Renkli veya rensiz türleride bulunan genel maksatlı yapıştırıcılar küçük bir camıo yapıştıramazlar. 

Cam En Iyi Ne Ile Yapışır Hızlı Yapıştırıcı Ile Cam Yapışır Mı (3)

Diğer bir yapıştırıcıda japon yapıştırıcısıdır. Neredeyse her evde bulunan japon yapıştırıcısı, cam kullanımlarda zayıftır. Japon yapıştırıcı evde bulunan küçük şeyleri tamir etmek için kullanır. Kırılmış camdan küçük süs eşyaları, biblolar, dekoratif küçük eşyalar için japon yapıştırıcısı kullanılabilir fakat dayanaklılığı yoktur. 

Diğer bir cam yapıştırma yöntemlerinden biri ise silikon yapıştırıcısıdır. Genel olarak kullanım alanları su yalıtım malzemeleridir. Fakat pencere, çita, süpürgelik veya akvaryumların yapıştırılmasında kullanılabilir. Silikon yapıştırıcısını sürdükten sonra 1 saat beklemeninizi öneririz. 

Cam yapıştırılmadan önce yapmanız gerekenler;

  • İlk olarak camı temizleyip kurulamanız gerekir,
  • Kullanacağınız yapıştırıyı sürün,
  • Kurumaya bırakın ve yapıştırıcınızın kuvvetine göre dakika veya saate kadar camınızı hareket ettirmeyiniz. Genel olarak cam yapıştırmalarında 1 gün beklemenizi tavsiye ederiz.

Hızlı yapıştırıcı ile cam yapışır mı?

Hızlı yapıştırıcı ile cam yapışır mı merak edilen sorular arasındadır. Hızlı yapıştırıcının birçok kullanım alanları vardır. Fakat camı yapıştırmak istediğinizde fazla uzun ömürlü olmaz.

Her evin olmazsa olmazlarından biri hızlı yapıştırıcıdır. Mitreapel hızlı yapıştırıcı, siyanoakrilat bazlı olması nedeni ile birçok cam yapıştırma veya plastik, ahşap gibi nesnelerin uygulamasında hızlı sonuçlar alınabilir. 

Cam En Iyi Ne Ile Yapışır Hızlı Yapıştırıcı Ile Cam Yapışır Mı (4)

Şunuda unutmamalıyız ki camın yapıştırılması zor bir işlemdir. Hızlı yapıştırıcıxlar kesin bir çözüm değildir. Daha minik maddeleri yapıştırma için kullanılan hızlı yapıştırıcı cam için olumlu sonuç vermeyebilir.

Özellikle cam gibi nesnelerin yapıştırılması için üretilen UV yapıştırıcıları ve şeffaf epoksiler üretilmiştir. Bunlardan birini kullanmanız hızlı bir çözüm yolu olacaktır. 

Kırılan camınızın büyüklüğü veya küçüklüğü, ağırlığı gibi faktörleri baza alarak doğru yapıştırıcıyı seçerseniz uzun ömürlü bir kullanım olacaktır. Maksat yapıştırmak değil yapıştırılan eşyanın daha uzun ömürlü hale getirmektir. Yapıştırıcıların sadece geçici bir çözümdür. 

Kaynak: Haber Merkezi