Kraliyet Astronomi Topluluğu'nun Aylık Bildirimleri'nde yayınlanan araştırma, dinozorların yalnızca başka gezegenlerde değil, aynı zamanda onları bulabileceğimizi de öne sürüyor. İşte haberin detayları...

Nasa doğruladı 2025 te Satürn'ün halkaları yok olacak! Nasa doğruladı 2025 te Satürn'ün halkaları yok olacak!

 Başka gezegenlerde de dinozorlar var olabilir

Çalışma, bilim adamlarının şu anda Dünya'da olmayan ancak dinozorların çağında var olan bileşikleri araştırmaları durumunda bazı sonuçlar verebileceğini öne sürüyor.

Bilim adamlarının çığır açıcı bir keşfin kilidini açabileceğine inandıkları temel unsurlardan biri oksijendir. Şu anda Dünya'daki oksijen seviyesi yüzde 21 civarında ancak dinozorların zamanında bu oran yüzde 30'un üzerindeydi. Bu, teoride dinozorların milyonlarca yıl boyunca gelişip gezegene hükmetmelerine olanak sağladı.

Çalışma, uzak gezegenlerde benzer düzeyde oksijen keşfedilebilirse, uzaylı benzeri dinozorların var olması için koşulların uygun olabileceğini öne sürüyor.

Bilim adamları açıkladı! dinozorlar diğer gezegenlerde hala var olabilir (1)

Araştırmacılar çalışmalarına hızla devam ediyor

Çalışmanın ortak yazarı Lisa Kaltenegger yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Modern Dünya'nın ışık parmak izi, potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri tanımlamak için şablonumuz oldu, ancak bu parmak izinin daha da belirgin olduğu, yaşam belirtilerini göstermede daha iyi olduğu bir zaman vardı."

Şöyle ekliyor: "Bu bize, evrenin başka yerlerinde yaşam belirtileri  hatta büyük, karmaşık yaşam bulmanın biraz daha kolay olabileceğine dair umut veriyor."

Bilim adamlarının aradığı bu keşfin kilidini açabilecek bir ipucu, bir gezegende dinozorlar gibi yaratıkların evrimleşmesine olanak sağlayacak Fanerozoik bir aşamanın işaretleridir.

Bilim adamları açıkladı! dinozorlar diğer gezegenlerde hala var olabilir (3)

Araştırmanın başyazarı Cornell Üniversitesi'nden Rebecca Payne şunları söyledi: "Fhanerozoik, Dünya tarihinin yalnızca en yeni yüzde 12'lik dönemidir, ancak yaşamın mikroplardan ve süngerlerden daha karmaşık olduğu zamanların neredeyse tamamını kapsar. Bunlar Tek hücreli bir organizmadan daha gelişmiş bir şey arıyorsanız, başka yerde arayacağınız şey hafif parmak izleridir."

Kaltenegger, eğer diğer gezegenlerde bu koşulları bulmayı başarırlarsa, bunun Dünya'da daha önce bulunmayan dinozorların keşfine yol açabileceğine inanıyor.

Bilim adamları açıkladı! dinozorlar diğer gezegenlerde hala var olabilir (2)

"Umarım şu anda Dünya'dan daha fazla oksijene sahip bazı gezegenler buluruz çünkü bu, yaşam arayışını biraz daha kolaylaştıracak" dedi. "Ve kim bilir, belki de bulunmayı bekleyen başka dinozorlar da vardır."

Kaynak: Haber Merkezi