Manisa CHP İl Başkanlığından İstifa Açıklaması! Manisa CHP İl Başkanlığından İstifa Açıklaması!

Geçtiğimiz günlerde ABD'de bir ekonomi paneline katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konuşması esnasında yerel yatırımcılar anlamına gelen "locals" kelimesini kullanmasına MHP Lideri Bahçeli sert tepki gösterdi.

Bahçeli, isim vermeden sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e göndermede bulundu; Türk milletini 'yerel halk' ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir'' ifadelerini kullandı.

Bakanlık'tan şimşek hızında Cevap geldi

Devlet Bahçeli'nin eleştirisi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığından cevap gecikmedi. Bakanlık'tan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi,

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan "locals" kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.
Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.
Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin "yerel yatırımcıları" ifade ettiğini defalarca belirtmiştir.
Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez.
Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı

Editör: Aylin Ateş