Usta yazar Alev Alatlı'nın ölüm haberini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vermesi üzerine sevenleri yasa boğuldu.  Alev Alatlı hangi partili? Alev Alatlı siyasi görüşü neydi? Alev Alatlı AK Parti ve Erdoğan için ne dedi? Alev Alatlı AKP için neler söyledi?  Gibi soruların cevabı araştırılıyor. İşte detaylar...

Alev Alatlı, 2 Şubat 2024’te vefat eden bir Türk yazar, eğitimci ve düşünürdü.  Alev Alatlı'nın siyasi görüşünü çokdeğişkenli mantık olarak tanımlanıyor. Alatlı, solculuk, sağcılık, laiklik, dindarlık, milliyetçilik ve evrensellik gibi farklı ideolojileri bir arada yaşatabileceğini iddia ediyordu. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nda görev yapan Alatlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarını desteklediğini belirtmişti. Ayrıca, Filistin davasına yaptığı katkılardan ötürü Yaser Arafat tarafından **“Özgürlük Madalyası”**na layık görülmüştü.

Alev Alatlı'nın AK Parti (AKP) ve Erdoğan için ne dediği de merak ediliyor. Alev Alatlı daha önce oyum AK Parti'ye demiş ve belli bir grup tarafından sosyal medyada linç yemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da sık sık övgülerde bulunan Alatlı'nın Cumuhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politiklarına da destek verdiği de bilniyor.

Alev Alatlı nasıl öldü?

Alev Alatlı, 2 Şubat 2024’te KOAH hastalığı nedeniyle Ankara’da vefat etti. Lise eğitimini babası Ertuğrul Alatlı’nın Tokyo’da askerî ataşe olarak çalıştığı dönemde tamamladı. ODTÜ’de Ekonomi & İstatistik bölümünü bitirdi. “Fulbright” bursuyla gittiği Vanderbilt University’de Ekonomi ve Ekonometri alanında yüksek lisans yaptı.

Bugün ülkemizde hava durumu nasıl olacak? Bugün ülkemizde hava durumu nasıl olacak?

Felsefe ve ilahiyat eğitimine Dartmouth College’de başlayan Alatlı, doktora tezini tamamlamadan 1974’te Türkiye’ye geri döndü. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Devlet Planlama Teşkilatı’nda kıdemli ekonomist oldu. California Üniversitesi ile psiko-dilbilim konusunda işbirliği yaptı. Cumhuriyet Gazetesi’nde Bizim English dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Türk Yazarlar Kooperatifi’nde (YAZKO) başkan yardımcılığı yaptı.

Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu, 10.12.2012 tarihinde Alev Alatlı’ya “Fahri Doktora” unvanını verdi. Unvan, 25 Aralık 2012’de düzenlenen bir törenle kendisine sunuldu.

Alev Alatlı, 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

19 Kasım 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Alev Alatlı’nın “Dünya Nöbeti - Gogol’un İzinde 2. Kitap” adlı eserinin Rusça çevirisini hediye etti.

Alev Alatlı, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nda yer aldı. Kurulda Orhan Gencebay, Murat Bardakçı, Hülya Koçyiğit, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Ümit Meriç gibi isimler de vardı.

Editör: Haber Merkezi