Devlet Bahçeli'nin hedefindeki Anayasa mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan yaşananlardan sonra istifa edecek mi? sorusunu gündeme geldi. Zühtü Arslan istifa edecek mi? Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan istifa mı ediyor? İşte detaylar.

Zühtü Arslan istifa edecek mi? Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan istifa mı ediyor?

Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında ağır eleştirilere tuttuğu Anayasa Mahkemesi Başkanı Zührü Arslan istifa edecek mi? Cumhur İttifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamları sonrası bu sorunun cevabı merak ediliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında yüksek yargıda yaşanan gerginliğe değinip Anayasak Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı hedef almıştı. MHP lideri Bahçeli;

Murat Göğebakan hayat hikayesi ne? Murat Göğebakan hayat hikayesi ne?

“Yargıtay görevini hakkıyla yerine getirdi. AYM’nin verdiği karar ise tartışmalıdır. AYM yetkisini aşıp Meclis’e müdahale etmiştir. Can Atalay dosyası TBMM’de ele alınmalı ve kapatılmalıdır, Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafsız olmalıdır. Bugün geldiğimiz noktada iki seçenek vardır. Ya AYM lağvedilmeli ya da yeniden yapılandırılmalıdır.  Anayasa Mahkemesi’nin anayasal sınırlarını aşmış, siyaset yaptığını, terör örgütlerine sahip çıkmakta ve devletin varlığını riske attmaktadır.  Mahkemesi Başkanı  cesaretin varsa“Kandil’e git” İfadelerini kullanmıştı.

Tüm yaşanan bu gelişmeler sonunda sessizliğini koruyan Zühtü Arslan, ülkeyi yöneten Cumhur ittifakı'nın en büyük ortağı tarafından hedef haline gelmesi nedeniyle dikkatleri üzerine çekti. Kulislerde Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan'ın istifa edebileceği de konuşuluyor. Daha öncede kendisine hedef alan söylemler nedneiylede sessizliğini koruyan Zühtü Arslan'ın üzerindeki baskılardan kurtulmak için istifa edecek mi? Yoksa yargının bağımsızlığı ilkesiyle görevine devam mı edecek merak konusu?

Zühtü Arslan daha öncede hedef haline gelmişti

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Bahçel son zamanlarda bazı siyasi partilerin eleştirilerine maruz kalmıştır. Bunlardan biri, Cumhur İttifakı partileri Yeniden Refah Partisi ve HÜDA-PAR’dır. Bu partiler, Anayasa Mahkemesi’nden kadınlara yönelik şiddeti önlemek ve aileyi korumak amacıyla çıkarılan 6284 sayılı yasayı iptal etmesini talep etmişlerdir. Bu yasa, kadınlara şiddet gösterenlere karşı çeşitli tedbirler getirmektedir. Fakat bu partiler, bu yasanın aile yapısını zedelediğini, erkeklere haksızlık yaptığını ve İstanbul Sözleşmesi’ne dayandığını iddia etmişlerdir. Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, bu taleplere karşı sessiz kalmış, ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu yasanın kadınlara yönelik şiddetle mücadelede en önemli yasal araçlardan biri olduğunu ve kaldırılmasının söz konusu olmadığını belirtmiştir.