Zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olan Manisa, kuraklık ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini yaşıyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında yaşanan dolu ve yağışlar ile yazın kurak geçmesi, zeytin ağaçlarında verimi düşürdü. Zeytin hasadının yaklaştığı bu dönemde, üreticiler sadece kendilerine yetecek kadar zeytin alabileceklerini söylüyorlar. İtalya ve İspanya gibi dünyanın önemli zeytin üreticileri de kuraklıktan nasibini aldı. Bu durum, dünya genelinde zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının artmasına neden olacak.

Zeytin hasadı yaklaşırken, kuraklık üreticileri zor durumda bıraktı. Küresel iklim krizi, bu yıl zeytin rekoltesinde büyük kayıplara yol açtı. Dünyanın önemli zeytin üreticileri olan İtalya ve İspanya da kuraklığın etkisinde kaldı. Bu durum, zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının dünya genelinde artmasına neden olacak. Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan Manisa da kuraklıktan nasibini aldı. Zeytin ağaçlarının boş kaldığı ilçede, üreticiler sadece kendilerine yetecek kadar zeytin alabileceklerini belirttiler.

“İnsanlar zeytin bahçelerine gitmeye korkuyorlar”
Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, zeytinin iklim koşullarından olumsuz etkilendiğini belirtti. Okur, “Şimdi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz iklim şartlarından dolayı zeytinimiz çok büyük etkilendi. Nisan, mayıs, haziran aylarında yağan şiddetli yağmurlar çiçekte olan zeytini etkiledi. İnsanlar zeytin bahçelerine gitmeye korkuyorlar. Bütün masrafları kestik. Şu anda ilaç, gübre gibi işlemler yapılmıyor. Çünkü ancak kendi ihtiyacımızı karşılayacak kadar zeytin var. İnsanlar zeytin bahçelerine gidecekler ihtiyaçları olan zeytini toplayacaklar, yağlarını çıkarıp ihtiyaçlarını karşılayacak. Bunu geçmiş dönemlerde de yapıyorduk. 10 yıldır zeytin para etmeye başladığı için insanlar bunun ticaretine döndü. Ancak şu şartlarda hiçbir şekilde zeytin bahçesine işçi sokup zeytin toplayacaklarını sanmıyorum” diye konuştu.

“Satım için zeytin yağı çıkacağını zannetmiyorum”
Zeytin üreticilerinin kendilerine yetecek kadar zeytin olduğunu söyleyen Okur, “Bu hem iç piyasayı hem de dış piyasayı etkileyecek. Dış piyasada zaten yağın ihracat yasağı var. Bu yüzden insanlar iç piyasada bu yağı eritmeye çalışacaklar. Zeytincilerin kendi ihtiyaçları da var. Satım için zeytin yağı çıkacağını zannetmiyorum. Eskiden komple çıkan malı götürüyorduk. Şu anda sadece kendi ihtiyaçlarımızdan sonra kalan artık zeytinleri fabrikalara götürüp yağ çıkaracaklar. İç piyasada da çok büyük etki görecek. Stoklarda da zeytin olmadığı için piyasa etkilenecek. İnşallah fiyatlar iyi olur” dedi.

Güncel Viski Fiyatları 2023: En Ucuz Viski Hangisi? Güncel Viski Fiyatları 2023: En Ucuz Viski Hangisi?

“Avrupa piyasalarında 8,7 dolar gibi fiyatlar geziyor”
Fiyatların Avrupa'da da arrtığı yönünde duyum aldıklarını söyleyen Okur, “İspanya ve İtalya’daki büyük kuraklıktan dolayı dünya piyasası etkilendi. Son duyumlarımıza göre Avrupa piyasalarında 8,7 dolar gibi fiyatlar geziyor. Bizim ülkemizde de şu anda 200-250 TL civarında zeytin yağı satılıyor. Sezonda fiyatların daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü yok yıldayız. Keşke zeytinimiz çok olsa zeytin yağı fiyatları düşse. Çünkü bizler yaptığımız masrafı komple araziye yapıyoruz. Bütün masrafları karşılamak için çok çaba harcanıyor. Olumsuz iklim koşullarından dolayı zeytin ve zeytin yağında çok büyük olumsuzluklar yaşanıyor” diye konuştu.

Hasadın ilerleyen haftalarda başlayacağını ancak hasat sezonunun uzun sürmeyeceğini belirten Okur, “İlçemizde domat, Edremit, Trilye gibi farklı çeşitlerimiz var. Bunlarda ilk hasat domat zeytinden başlar. Domat zeytinde hasat 10 güne kadar başlar. Ardından Trilye ve Edremit cinslerinde hasatlar başlar. Geçtiğimiz senelerde ocak, şubat aylarına kadar hasat sürerdi. Bu sene aralığın sonuna kadar tüm hasat biter” dedi.

Kaynak: İHA