İnternet arama motorlarında en çok aratılan kişilerden biriside Yılmaz Karakoyunlu olarak karşımıza çıkıyor. İşte karakoyunlunun hayat hikayesi sizlerle...

Elazığ Valisi Ömer Toraman kimdir? Ömer Toraman hangi partiden? Elazığ Valisi Ömer Toraman kimdir? Ömer Toraman hangi partiden?

Yılmaz Karakoyunlu kimdir? Kaç yaşında ve neden öldü? Yılmaz Karakoyunlu eşi kim?

Yılmaz Karakoyunlu (d. 26 Nisan 1936, İstanbul), Türk siyasetçi ve yazardır. Kendisi 11 Şubat 2024 tarihinde vefat etmiştir. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatında müfettişlik görevi yapmış ve ardından özel sektöre geçmiştir.

Banker Kastelli olarak bilinen Cevher Özden’in genel koordinatörü olarak da tanınır. Ancak, kariyeri boyunca Türkiye’nin ekonomisini ve siyasetini temelden etkileyen bir dönem yaşamıştır.

TBMM XX ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekilidir. Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Ecevit Kabinesinde devlet bakanı ve hükûmet sözcüsü olarak TRT, Anadolu Ajansı, Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Özelleştirme İdaresi Başkanlığında sorumlu olarak görev almıştır. Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Yazarın mesleki ve edebi eserleri oldukça dikkat çekicidir. “Salkım Hanımın Taneleri” romanıyla 1989 Yunus Nadi Roman Ödülü birinciliğini kazanmıştır. Ayrıca “Üç Aliler Divanı,” “Güz Sancısı,” “Çiçekli Mumlar Sokağı,” “Yorgun Mayıs Kısrakları,” “Ezan Vakti Beethoven,” ve “Mevsimler Eskidi Biraz” adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır.

“Güz Sancısı” romanı 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği Roman Ödülü Birinciliği’ni kazanmıştır. Şiirlerini “O Hayal Aynasından” ve “Rubailer” adlı kitaplarda toplamıştır. 1999 yılında Edebiyat Alanında Mevlana Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.

Ayrıca 2000 yılında Nokta Dergisi Edebiyat alanında “Doruktakiler” ödülüne layık görülmüştür. 2005 yılında yayınlanan “Yorgun Mayıs Kısrakları” isimli romanıyla Türk siyasi tarihinin siyaset ve sanat kadrolarının aşklarını ve mücadelelerini değerlendirmiştir.

2010 yılında yayınladığı “Serçe Kuşun Sonbaharı” isimli romanında Şeyh Bedrettin’in hayatını ve sosyal etkilerini romanlaştırmıştır. Ayrıca 2011 yılında Doğan Egmont tarafından başlatılan çocuk romanları serisinde yayınlanan “Serin Kızın Gökkuşağı” adlı kitabı da bulunmaktadır.

Yılmaz Karakoyunlu, Doğan Kitap tarafından 2012 yılında Mor Kaftanlı Selanik adlı eseri ile Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadeleyi romanlaştırdı. 2013'te ise Ekinler Gece Büyür adlı öykü kitabı yine Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Oyunları arasında Önce İnsan, Zirveden Sonra, Altın Huylu Doruklar, Romanos Diogenes, Ok ve Yay, Mavi Saplı Hayaller, Kuzguncuklu Fazilet gibi eserler sahnelendi.

Güz Sancısı romanı ve Zirveden Sonra oyunu ile Türk Yazarlar Birliği'nin birincilik ödülünü kazandı. Ayrıca Zirveden Sonra / Sokullu isimli oyunu 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği "En İyi Oyun" ödülüne layık görüldü ve aynı yıl Kültür Bakanlığı Tiyatro Ödülü'nü aldı.

Salkım Hanımın Taneleri romanı sinemaya uyarlandı. 1998 Antalya Film Festivali'nde altı dalda birincilik ödülü kazandı ve yılın en iyi sinema filmi seçildi. Filmde başrolleri paylaşan Zuhal Olcay, Hülya Avşar ve Kamran Usluer izleyicilerden büyük takdir topladılar.

1991'de yazılan Güz Sancısı romanı aynı adla 2008'de filme çekildi. Başrolde Beren Saat'in yer aldığı film, büyük ilgi gördü. 2009'da Atina'da yapılan gala ile Yunan izleyicilerle buluştu. Bu vesileyle Güz Sancısı Yunancaya çevrilerek yeniden yayınlandı.

Yılmaz Karakoyunlu ayrıca birçok dizide senaryo danışmanlığı yaptı. Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Karayılan, Her Şeye Rağmen gibi dizilerde emeği geçti. Şu anda Kösem Sultan, Kızıl Kısrak, Karantinalı Despina, Beyaz Mahşer, Hakan (Abdülhamit) gibi çekime hazır senaryoları bulunmaktadır.

2014 yerel seçimlerinde CHP'den Urla Belediye Meclisi aday listesinde ilk sırayı alarak meclis üyesi seçilen Yılmaz Karakoyunlu, aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olarak görev yapmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi