Penaltı, bir oyuncunun kendi takımının savunduğu alanda rakibine kural dışı bir müdahalede bulunması sonucu hakemin verdiği bir karardır. En çok sorulan sorulardan biri de Hangi durumlarda penaltı tekrarlanır? sorularınızın cevaplarını haberimizde açıkladık...

Penaltı nedir?

Penaltı vuruşu (penaltı diye de anılır), bir oyuncunun rakip kaleye karşı tek başına bir şansı olduğu, federasyon futbolunda oyunun devam etmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Bir oyuncunun kendi ceza alanında direkt serbest vuruş gerektiren bir faul yapması veya topa eliyle müdahale etmesi halinde hakem tarafından karar verilir. Şut, kaleye 11 m (12 yard) mesafede bulunan ve yan çizgilerle aynı hizada olan penaltı noktasından gerçekleştirilir.

Apaçi Mustafa kimdir kaç yaşında? Apaçi Mustafa evlendi mi? Apaçi Mustafa kimdir kaç yaşında? Apaçi Mustafa evlendi mi?

Hangi Durumlarda Penaltı Tekrarlanır (1)

Pratikte, penaltı vuruşları en iyi ve en deneyimli kalecileri bile, çoğunlukla geçmeyi başarır. Penaltı, ceza ödüllerinin oyunun akışını değiştirdiği ve özellikle az gol atılan oyunlarda genelde sonucu belirlediği anlamına gelir. Bazı turnuvalarda, eşitlikle biten maçlarda hangi takımın kazanacağını saptamak için farklı kurallarla penaltı vuruşları uygulanır.

Yeni futbol penaltı kararları 2024!

2023 yılında yapılan değişiklikler vardır. Fakat 2024 yılına ait bir değişiklik yoktur.

  • Kaleci, penaltı atışında kural dışı hareket ederse, ilk seferde uyarılacak, devam ederse sarı kart alacak. Penaltıyı atan oyuncuyu rahatsız ederse ve gol olmazsa, penaltı tekrar edilecek.
  • Seri penaltılara geçildiğinde, normal sürede veya uzatmalarda çıkan kartlar geçersiz sayılacak.
  • Elle oynamada, “tişört bölgesi” önemli olacak. Omuz ile dirseğin ortasının üstü elle oynama sayılmayacak, altı ise sayılacak.
  • Bir oyuncu veya takım arkadaşı, gol veya net bir şut pozisyonunda “İstemsiz” elle oynarsa, pozisyon gözden geçirilecek.

Hangi durumlarda penaltı tekrarlanır?

Penaltı, ceza sahasında rakibe faul yapılması durumunda verilen bir serbest vuruş türüdür. Penaltıda, top beyaz bir noktaya yerleştirilir ve kaleye 11 metre mesafededir. Penaltıyı atan oyuncu, hakeme ismini söylemeli ve topa sadece bir defa dokunmalıdır. Kaleci, kale çizgisinin üzerinde beklemeli ve atış öncesinde direklere veya ağlara temas etmemelidir. Diğer oyuncular, topa en az 9 metre 15 santimetre uzaklıkta durmalıdır.

Hangi Durumlarda Penaltı Tekrarlanır

Penaltı sırasında kurallara uymayan takımın kim olduğuna bağlı olarak, penaltı yenilenebilir veya gol sayılabilir. Penaltı yenilenmesi için şu koşullar geçerlidir:

  • Penaltıyı atan takımın oyuncuları kurallara uymazsa ve gol olursa,
  • Savunan takımın oyuncuları kurallara uymazsa ve gol olmazsa,
  • Kaleci kurallara uymazsa ve gol olmazsa. Hakem penaltıyı düdük çalmadan önce topa vurulursa, gibi durumlarda geçerlidir.

Penaltı kaç defa atılır?

Oyuncu, topa sadece bir kez vurabilir. Birinci vuruştan sonra topa tekrar dokunamaz. Top, atıcının vuruşuyla kaleye girerse gol sayılır.

Kaynak: Haber Merkezi