Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Aile ve Gençlik Bankası'na ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı. Banka aracılığıyla ilk olarak yeni evlenecek gençlere iki yıl ödemesiz  faizsiz kredi sağlanacak. Yasa teklifinin önümüzdeki hafta Meclis'e gelmesi bekleniyor. işte detaylar şimdiki haberimizde...

Deniz Tarağı yemek caiz mi? Deniz Tarağı yemek caiz mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyu ile paylaştığı Aile ve Gençlik Bankası'na ilişkin ayrıntılar belli olmaya başladı. Yasa teklifine ilişkin taslak metni hazırlandı, önümüzdeki hafta Meclis gündemene gelecek.

İki yıl ödemesiz kredi

Aile ve Gençlik Bankası'nın ilk ürünü gençlere yönelik kredi paketi olacak. Yeni evlenecek gençlere 4 yıllık kredi 2 yıl geri ödemesiz ve 0 faizle verilecek.  olarak verilecek. Kredi paketi için ise deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara öncelik verilecek.

Nasıl başvuru yapılacak?

Krediden faydalanmak isteyen gençler başvurularını e-Devlet üzerinden yapacak.

Yaş sınırı belli mi?

Yaş sınırı 18-27 olarak belirlendi.

Aile Gençlik Bankası nasıl çalışacak?

Aile ve Gençlik Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan temsilciler tarafından oluşturulacak ve fon gibi çalışacak. Maden, doğalgaz ve petrol gelirlerindeki devlet payının bir bölümü Aile ve Gençlik Bankası fonuna aktarılacak. Hayata geçirilecek projelere göre ise fona aktarılan pay yükseltilecek.

Kaynak: Haber- Hatice Zeybek