Yemeğinize her zaman bir tutam ekstra tuz ekleme alışkanlığınız varsa, kendinizi şu anda dört milyondan fazla insanı etkileyen "sessiz katil" hastalığına yakalanma riskiyle karşı karşıya bırakıyor olabilirsiniz

Yemeğinize her zaman bir tutam ekstra tuz ekleme alışkanlığınız varsa, kendinizi "sessiz katil" diyabete yakalanma riskiyle karşı karşıya bırakıyor olabilirsiniz.

Yeni bir araştırma, yemeklere her zaman tuz ekleyen kişilerin Tip 2 diyabete yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 40 oranında arttığını ortaya koydu. Şeker ve diyabet arasında uzun süredir bir bağlantı vardır, ancak tuz ilk kez bu durumla ilişkilendirilmiştir. Bilim insanları tuz eklemenin daha fazla yemeye teşvik ettiğini ve bunun da obezite ve Tip 2 diyabete yol açabileceğini düşünüyor.

Halihazırda İngiltere'de 4.3 milyon kişiye diyabet teşhisi konmuş olup, bunların çoğunluğu yaşam tarzına bağlı Tip 2 diyabet hastasıdır. Diğer 2.4 milyon kişinin de Tip 2 diyabete yakalanma yolunda ilerlediği düşünülmektedir.

ABD'deki Tulane Üniversitesi ekibi araştırmaları için İngiltere Biyobankası'nı kullandı. Ortalama 11,8 yıl boyunca 400.000 kişiyi incelediler ve 13.000'den fazla Tip 2 diyabet teşhisi koydular. "Hiçbir zaman" ya da "nadiren" tuz kullanmayanlara kıyasla, "bazen", "genellikle" ya da "her zaman" tuz ekleyen katılımcıların Tip 2 diyabet geliştirme riski %13, %20 ve %39 daha yüksekti.

Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı ve Tropikal Tıp Fakültesi'nde Profesör olan başyazar Dr. Lu Qi şunları söyledi: "Tuzu sınırlamanın kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon riskini azaltabileceğini zaten biliyoruz. Aancak bu çalışma ilk kez tuzluğu masadan kaldırmanın Tip 2 diyabeti önlemeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor."

Mayo Clinic Proceedings dergisinde yayınlanan çalışmada, sık tuz tüketimi ile daha yüksek BMI ve bel-kalça oranı arasında bir ilişki bulundu.

Bozulmuş kavun kaynaklı salgın nedir? Salmonella belirtileri ne? Bozulmuş kavun kaynaklı salgın nedir? Salmonella belirtileri ne?

Prof Qi, bu duruma neden olan şeyin tuz olmadığına, tuz kullanımının insanları daha büyük porsiyonlar yemeye teşvik ederek obezite ve enflamasyona yol açtığına inanıyor. Bir sonraki adımın, katılımcıların tükettiği tuz miktarını kontrol eden ve etkilerini gözlemleyen bir klinik çalışma yürütmek olduğunu söyledi. "Yapılması zor bir değişiklik değil, ancak sağlığınız üzerinde muazzam bir etkisi olabilir" diye ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi