Çoğu insanların merak ettiği sorulardan biri olan Eklem sıvısı nedir ne işe yarar? Yarı oynar eklemlerde eklem sıvısı bulunur mu?Yarı oynar eklemler ne demek? Gibi soruların cevabını sizler için derledik. İşte ayrıntılar...

Eklem sıvısı nedir, ne işe yarar?

klemler, iki kemiğin bir araya geldiği yerlerdir. Bu yerleri kaplayan sinovial zar (Sinovyum) adlı bir tabaka vardır. Bu tabaka, eklemlerin rahat hareket etmesini sağlayan bir sıvı salgılar.

Eklem kıkırdakları, kemiklerin birbirine sürtünmesini önlemek için vücudumuz tarafından üretilen Hyaluronik asitli bir sıvı ile kayganlaştırılır. Bu sıvının azalması, kıkırdakların yıpranmasına ve Osteoartrit adlı hastalığa yol açar.

Osteoartrit çok ilerlediğinde, hastalara cerrahi operasyonla yapay eklem takılabilir.

Sinovial sıvının eksikliği nedeniyle eklemlerde şu sorunlar yaşanabilir:

  • -Ağrılı ve sert ya da katı hissedilen bir veya iki eklem,
  • -Eklem hareket ettirildiğinde çıtırdayan sesler,
  • -Eklemde büyüme veya şekil bozukluğu,
  • -Nadiren şişme

Bu belirtiler osteoartritin işaretleri olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına görünmek ve tanı almak önemlidir.

Yarı oynar eklemlerde eklem sıvısı bulunur mu?

Evet bulunur. Çünkü eklem sıvısı hareket etmemizi kolaylaştırır. Eklem sıvısı Oynamaz eklemlerde bulunmaz.Çünkü oynamaz eklemler hareket etmezler.Eklem sıvısı sadece oynar eklemlerde ve yarı oynar eklemlerde bulunur.Yarı oynar eklem olsa bile sonuçta hareket edebiliyor bu yüzden eklem sıvısı bulunur.

Hakim Sefa Mutlu Kimdir? Nereli? Neden Mezarı Açılacak? Yılmaz Güney'in ailesi neden mezarın açılmasını istedi Hakim Sefa Mutlu Kimdir? Nereli? Neden Mezarı Açılacak? Yılmaz Güney'in ailesi neden mezarın açılmasını istedi

Yarı oynar eklemler ne demek?

Yarı oynar eklemler omurgayı meydana getiren omurların birbirlerine olan eklemlerindeki eklemlerdir. Bunlar sınırlı olarak hareket ederler.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek