Yalı çapkını dizisi ekrana geldiği günden beri izleyiciler tarafından çok büyük ilgiyle izleniyor. Reyting rekorları kıran dizi hakkında Yalı Çapkını gerçek hayatta hangi aileyi anlatıyor sorusu dillerden düşmüyor.

Dizinin hangi kitaptan alıntı olduğu ve kitabın yazarının kim olduğu sorularının cevapları da haberimiz içerisinde yer alıyor. İyi okumalar…

20 yıldır topladığı antika eşyalarla evini adeta müzeye çevirdi 20 yıldır topladığı antika eşyalarla evini adeta müzeye çevirdi

yali_capkini_korhan_ailesi_gercekte_hangi_aile_yali_capkini_dizisi_hangi_unlu_ailenin_hikayesi_h70711_7f7cd

Yalı Çapkını Gerçek Hayatta Hangi Aileyi Anlatıyor?

Yalı Çapkını gerçek hayat hikayesinden uyarlanması ile biliniyor. Yalı çapkını dizisi başladığı günden itibaren tüm izleyiciler tarafından en çok sorulan soru dizi de anlatılan ailenin gerçekte kim olduğu…

Yalı çapkını dizisinde anlatılan Korhan ailesi gerçek hayatta Altınbaş ailesi olduğu tahmin ediliyor. 

Altınbaş Ailesi Kimdir?

Servetleri ve sektördeki başarıları ile adından söz ettiren Altınbaş ailesi, son zamanlarda Yalı Çapkını ile gündeme geliyor. Hikayelerin benzerliği ise Altınbaş ailesinin kim olduğu ve ne iş yaptıklarını merak ettiriyor.

İstanbul merkezli Altınbaş Holding’in sahibi olan ailenin geçmişi bizi 1950’li yıllara ve Gaziantep’e götürüyor. O yıllarda takı ve ziynet eşyasını toptan alım ve satım işi yapan Mehmet Altınbaş, soyadı ile aynı ismi paylaşan Altınbaş Kuyumculuk’un da temellerini atıyor.

Altınbaş Holding ve bünyesindeki tüm diğer şirketler günümüz itibariyle başta mücevherat olmak üzere; lojistik, enerji, finans ve eğitim alanlarında da faaliyetlerini sürdürüyor.

Altınbaş Ailesi ve Yalı Çapkını Hikayesi’nin Ortak Noktaları

Altınbaş ailesinin Yalı Çapkını’nın uyarlandığı gerçek hayattaki aile olup olmadığı konusu da günden güne merak ediliyor.

Bu tahmini yapmamızı sağlayan bazı ipuçları ise şöyle:

  • İki ailenin de Gaziantep kökenli olması.
  • İki ailenin de mücevher işi ile uğraşması.
  • Altınbaş ailesi gerçek hayatta Vakkas adı ile mağaza açmıştır ve dizide sürekli Vakkas vurgusu yapılmaktadır.
  • Gerçek hayatta Altınbaş ailesi Gaziantepspor'u satın almıştır. Dizide de sürekli Gaziantepspor vurgusu yapılıyor.
  • Dizide ve gerçek hayatta, Mehmet Altınbaş'ın oğlu İmam Altınbaş yani dizideki Orhan Korhan. İmam Altınbaş'ın iki oğlu var, dizide Orhan'ın da iki oğlu var.
  • Fiziksel olarak da dizideki karakterler gerçek hayattaki kişileri andıracak şekilde seçilmiş gibi görünüyor.

Gulseren-Budayicioglu

Yalı Çapkını Hangi Yazara Ait?

Yalı Çapkını dizisi, Gülseren Buğdaycıoğlu’nun gerçek hasta dosyalarından esinlenerek yazdığı bir kitaptan uyarlanmıştır. Kitabın adı Kral Kaybederse’dir ve 2018 yılında yayınlanmıştır.

Kral Kaybederse Kitabının Konusu

Kitapta, Ferit ve Seyran’ın hikayesinin anlatıldığı düşünülmektedir. Kitaptaki ana karakter Kenan ile dizideki Ferit karakterinin benzerliği de iddiaları güçlendirmektedir.

Kitabın özeti şu şekildedir:

Yakışıklı, karizmatik fakat bir o kadar da çapkın olan Kenan tüm kadınları peşinde koşturabilecek bir karakterdir. Eşi Handan’ı sürekli olarak aldatan Kenan’ın küçüklük travmaları bulunmaktadır.

Annesi tarafından adeta bir kral gibi büyütülen Kenan, bu süre zarfında babası tarafından sevilmeyen bir çocuktur. Babasının annesinin üzerine kuma getirmesi de Kenan’ın kişiliğinin oluşmasında büyük bir etken olmuştur.

Kenan gittiği bir barda garson olarak çalışan Fadi ile tanıştır ve onunla sevgili olur. Bu durumdan eşi Handan’ın da haberi vardır.

Hem Fadi hem de Handan tüm hayatlarını ve duygularını Kenan’a adamışlardır. Gülseren Buğdaycıoğlu’nun adlarını değiştirdiği bu karakterler, gerçek hayatta Buğdaycıoğlu’ndan terapi seansları almış olan gerçek kişilerdir.

Yalı Çapkını Dizisinin Konusu

Ferit Korhan’ın aşırılıkları dedesi Halis Ağa’yı rahatsız eder. Bu sebeple de dedesi tarafından evlenmesine karar kılınır. Gelinlerinin de kendileri gibi Gaziantepli olmasını isteyen Halis Ağa, tüm aileyi kız isteme için Antep’e gönderir.

Ferit Korhan, evleneceği kararlaştırılan kadın olan Suna’yı daha önce hiç görmemiştir. Antep’e vardıklarında bir dükkanda Seyran ile karşılaşır ve ona ilgi duyar. Kız istemeye gittikleri evde Suna’nın kardeşinin Seyran olduğunu gören Ferit, ailesinin kararını değiştirir ve Seyran ile evlenir.

Bu evlilik sonucunda çiftin ve arkasından Seyran’ın ailesinin de İstanbul’a dönmesi ile olaylar gelişmektedir.

Ferit’in evliliğinden önce ve evliliği sırasında Pelin adında genç bir sevgilisi vardır. Ferit’e aşık olan Pelin ve zorla evlendirilen Seyran durumu kabullenmeye çalışmakta zorlanır.

Bu süre zarfında Ferit ve Seyran arasında da duygusal gelişmeler yaşanır. Sadece Ferit, Seyran ve Pelin arasındaki aşk üçgeni değil; aynı zamanda Korhan ailesi ve Şanlı ailesinin olayları da seyirciye heyecanı geçirmeye devam etmektedir.

Kaynak: Hatice Zeybek