Vize haftası ders işlenir mi sorusu, sınavlara girecek olan pek çok üniversite öğrencisinin kafasındaki soru işareti oluyor. Vize haftası, öğrencilerin sınavlara hazırlanması ve değerlendirilmesi için ayrılan bir zaman dilimidir. Bu süre boyunca, öğrencilerin öğrenilen konuları gözden geçirmeleri, eksikliklerini tamamlamaları ve sınavlara yönelik çalışmalar yapmaları beklenir. Bu nedenle vize haftası ders işlenir mi sorusu da öğrencilerin kafasındaki soru işareti oluyor. Peki, vize haftası ders işlenir mi? İşte, o detaylar...

Vize haftası ders olur mu?

Vize haftası genellikle 14 güne yayılan bir programı içermektedir. Öğretim görevlileri, sınav bildirisini öğrenci işlerine belirterek program yapılmasını talep eder. Öğrenci işleri ise tüm bu sınav tarihlerini bir araya getirerek öğrencilere hafta olarak bildirir. Bu nedenle sınav haftasının bir bütün olarak ele alınıyor olması sebebiyle ders olmayacağı söylenebilir.

Dünya Engelliler Günü ne zaman? Engelliler Günü mesajları Dünya Engelliler Günü ne zaman? Engelliler Günü mesajları

Vize haftası ders olur mu Sınav haftası ders işlenir mi (3)

Vize haftası nedir?

Eğitim - öğretim kurumlarında bazı kelimeler terim anlamında kullanılır. O kelimelerden biri olan vize Latince kökenlidir. Vize kelimesinin ilk anlamı, başka bir ülkeye gitmek için alınması gereken izindir. Üniversitelerde ise 1. ve 2. dönemlerde yapılan ilk sınavlara vize denir.

Vize haftası ders olur mu Sınav haftası ders işlenir mi (1)

Vize sınavı nasıl olur?

Üniversitelerde finalden önce girilen sınavlara vize denir. Vize sınavının yazılı mı yoksa test mi olacağına öğretmen karar verir. Dönem sonunda yapılan sınavlara ise final denir. Son sınav anlamına gelen finalin notlarıyla vize notlarının ortalaması alınır.

Örneğin:

Vize notu: B
Final notu: A
Dönem sonu notu: A

Üniversitelerde en yüksek not A'dır. Bir öğrencinin dönem notu sonunun F olması ise o dersten kaldığı anlamına gelir. Finalden sonra girilen sınava bütünleme ve kurtarma sınavı denir. Öğrenciler arasında yaygın olarak kullanılan ''büte kalmak'' deyimi de o dersten kalmak demektir.

Vize haftası ders olur mu Sınav haftası ders işlenir mi (2)

Üniversitede vize sınavı ile ara sınavı aynı mı?

Vize ile ara sınav aynıdır. Vizeler ara dönemde yapıldığı için ara sınav olarak da adlandırılır.
 

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek