Vestel haksız rekabete karşı dava açtı. LG ve Samsung markalarına dava açan Vestel hakkında merak edilen sorulardan biri de  Vestel ne davası kazandı? işte detaylarıyla haberimizde açıkladık...

Vestel neden dava açtı?

Vestel, LCD panel pazarında haksız fiyat artışı yaptıkları gerekçesiyle Samsung ve LG gibi şirketleri Hollanda mahkemesinde dava etti. Vestel, bu şirketlerin kendisini zarara uğrattığını savundu. Mahkeme, Vestel’in haklı olduğuna kısmen hükmederek, Samsung ve LG’ye Vestel’e 684,4 milyon euro ödemelerini emretti.

Vestel Neden Dava Açtı

Vestel, mahkemenin reddettiği bölüm için itiraz edeceğini duyurdu. Vestel’in bu davayı kazanması, şirketin uluslararası alanda güçlenmesine katkı sağlayacağı bekleniyor.

Vestel ne davası kazandı?

Vestel, Samsung ve LG’nin Avrupa’daki TV pazarını haksız yere etkilediği ve fiyat artışına yol açtığı gerekçesiyle Hollanda mahkemesinde dava açtı ve kazandı. Vestel, mahkeme kararın kendisine uygun olmayan kısmına itiraz edeceğini duyurdu.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama şu şekilde:

“Şirketimiz Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Vestel), %100 bağlı ortaklığımız Vestel Ticaret A.Ş. ve Vestel’in ilgili yurt dışı iştiraklerinin (Vestel Holland B.V., Vestel CIS Ltd., Vestel Trade Ltd., Vestel Electronica S.R.L., Vestel France S.A.S., Vestel Holland B.V. Sucursal En Espana, Vestel Holland B.V. Germany Branch Office ve Vestel Holland B.V. UK Branch Office) davacı sıfatıyla; Samsung, LG grubu şirketleri, Technicolr S.A., TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O. şirketlerinin ise davalı sıfatıyla taraf olduğu, Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi nezdinde görülen rekabet hukuku kaynaklı toplam 2.053.200.000 EUR tutarlı tazminat davasında, davanın kısmen kabulüne, kısmen reddine karar verilmiştir.

Anılan karar uyarınca, davada iki davalının (TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O.) lehimize 684.400.000 EUR tutarında tazminat ödemesine hükmedilmiş; diğer davalılar yönünden ise, dava reddedilmiştir. Hollanda ilk derece mahkemesinin kararı ve kararda belirtilen tutarlar henüz kesinleşmemiş olup, dava taraflarının karara itiraz hakları mevcuttur. Şirketimizce kararın aleyhe hükmedilen kısmıyla ilgili itiraz hakkımız yasal süresi içerisinde kullanılacaktır.”

23 ilde 61 şüpheliye FETÖ 'Kıskaç'ı 23 ilde 61 şüpheliye FETÖ 'Kıskaç'ı

Vestel neden itiraz edecek?

Vestel Elektronik, Hollanda’da yürüyen bir tazminat davasında 684.4 milyon euro elde etti. Fakat Vestel Elektronik, davada talep ettiği 2 milyar 53 milyon euroyu tam olarak alabilmek için tekrar başvuracak. Vestel’in istediği tazminat miktarı aslen 2 milyar 53 milyon 200 bin euro idi.

Lakin mahkeme, davayı kısmen kabul edip kısmen reddettiği için bu miktarın yalnızca 684.4 milyon eurosunu Vestel’e verilmesine karar verdi.

Hollanda’nın ilk derece mahkemesinin verdiği karar ve kararda yer alan tutarlar henüz kesin değil ve dava tarafları kararı temyize götürebilir.

Kaynak: Haber Merkezi