Uzman Öğretmenlik ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de Uzman öğretmenlik 5 yıla indi mi? işte sorularınızın cevaplarını haberimizde açıkladık...

Uzman Öğretmenlik süresi düştü mü?

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, 2024’ten itibaren uzman öğretmen olmak için gereken süre 7 yıla indirilecek. Bu, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından duyuruldu ve Meclis onayına ihtiyacı var.

Uzman öğretmenlik, öğretmenlerin belli bir konu ya da alanda uzmanlaşmalarını ifade eden bir terimdir. Uzman öğretmenler, yüksek seviyede bilgi, tecrübe ve uzmanlık sahibi olan veya bir alanda uzun süre çalışmış olan kişilerdir.

Uzman öğretmenlik 5 yıla indi mi?

Geçtiğimiz yıl Uzman öğretmen olabilmek için 5 yıl yeterli olacak şekilde bir yasa tasarısı meclise sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin 2024 yılının başından itibaren bu sürenin 5 yıla düşeceğini bekliyordu, fakat bu süre 7 yıla düşecek. Bu yıl içerisinde bu kanunun meclisten geçmesi beklenmektedir.

Uzman Öğretmenlik nedir?

Uzman öğretmenlik, 2005 yılında MEB tarafından yapılan bir sınavla başlamış, ancak 17 yıl boyunca devam etmemiştir. 2022 yılında, eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in girişimiyle, öğretmenlere uzman öğretmen ve başöğretmen olabilme imkanı tanınmıştır.

Uzman öğretmenlik, belirli bir konu veya alan hakkında derin bilgi ve deneyime sahip olan öğretmenler için kullanılan bir terimdir. Bu öğretmenler, ya ileri düzey eğitim almış ya da uzun süre belirli bir alanda çalışmış olan kişilerdir.

Uzman öğretmenlik, ileri seviyede öğrencilere veya belirli bir konuya ilgi duyan öğrencilere hitap etmektedir.

Bu öğretmenler, ileri düzey konuları öğretme, öğrencilere yol gösterme ve belirli bir alanda uzmanlık sağlama konularında yetkinlik kazanmışlardır.

Örneğin, uzman öğretmenlik matematik, fen bilimleri, dil bilimleri, sanat, spor veya diğer disiplinlerde yapılabilir. Uzman öğretmenler, ileri düzey dersler verme, öğrencilere rehberlik etme ve belirli bir konuda araştırma yapma yeteneklerine sahiptirler.

Uzman Öğretmenler ne iş yapar?

Lisansüstü eğitim görmüş veya mesleklerinde tecrübe edinmiş öğretmenler, uzman öğretmen olarak adlandırılır. Bu eğitimler, öğretmenlerin kendi alanlarında daha derin bir anlayış ve yetenek geliştirmelerini sağlar ve öğrencilerine daha iyi öğretme becerisi verir.

Köpekten rahatsız olan komşu ne yapmalı? Köpek Şikayeti için nere aranır? Köpekten rahatsız olan komşu ne yapmalı? Köpek Şikayeti için nere aranır?

Kimler Uzman Öğretmen olabilir?

  • Öğretmenlik mesleğinde 10 yıl çalışmak.
  • MEB’in 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlamak.
  • Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’nda başarılı olmak.
Kaynak: Haber Merkezi