Türkiye'nin en tehllikeli mahallesi neresi sebepler ineler neden bu mahallerde suç oranı hiç düşmüyor bu soruların cevabını sizler için araştırdık. 

Salihli'de inşaattan düşen işçi  hayatını kaybetti Salihli'de inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Araştırmalarımız sonucunda Türkiye'nin suç oranı en yüksek mahallerinini sizle için derledik.

İşte Türkiye'nin suç oranın en yüksek olduğu mahalleleri

Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Çinçin Mahallesi, yoksulluk, uyuşturucu, fuhuş ve silahlı çatışmalar gibi sorunlarla boğuşuyor. 

Adana’nın en büyük ilçesi Yüreğir, suça bulaşanların en çok olduğu ilçelerden biri. Mahalledeki gençler, işsizlik, eğitimsizlik ve göç gibi sebeplerden dolayı suça meyilli. Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Çilek Mahallesi, Türkiye’nin en kalabalık Roman nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Mahalledeki Romanlar, ayrımcılık, yoksulluk ve sosyal dışlanma ile uğraşıyor. Mahallede silahlı kavgalar ve baskınlar sıkça oluyor.

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Kadifekale, tarihi bir kaleyi barındırıyor. Fakat, mahallenin alt tarafı, uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş ve şiddet gibi suçların kol gezdiği yerler. 

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesindeki Sarıgöl Mahallesi, Türkiye’nin en yoğun nüfuslu mahallelerinden biri. Mahallede 100 binden fazla insan yaşıyor. Mahallede suça karışan çeteler var.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Kore Mahallesi, Kore Savaşı’nda şehit düşen askerlerden ismini almış. Mahallede yaşayanların çoğu göçmen kökenli Mahallede uyuşturucu satışı, hırsızlık ve gasp gibi suçlar çok görülüyor.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Dolapdere, sanat galerileri ve üniversitelerle çevrili. Ama, mahallenin iç kısımları, uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş ve şiddet gibi suçların yaygın olduğu bölgeler. Mahallede yaşayan göçmenler, Romanlar ve transseksüeller de ayrımcılık ve dışlanma ile karşı karşıya.

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunan Çömlekçi, Karadeniz’in güzel manzarasına sahip. Ancak, mahallede yaşayanların çoğu madde bağımlısı ve uyuşturucu satıcısı. Mahallede bıçaklı kavgalar ve cinayetler sık sık yaşanıyor.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan Tarlabaşı, tarihi bir dokuya sahip. Ama, mahalledeki binaların çoğu harabe ve gecekondu. Mahallede uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş, hırsızlık ve şiddet gibi suçlar çok yaygın. Mahallede yaşayan göçmenler, Romanlar ve transseksüeller de ayrımcılık ve dışlanma ile mücadele ediyor.

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Muhacir Pazarı, mahallede kurulan pazardan adını almış. Mahallede yaşayanların çoğu göçmen kökenli  mahallede uyuşturucu satışı, gasp, hırsızlık ve silahlı çatışmalar gibi suçlar sık sık görülmektedir.

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinin Aydoğdu mahalleside bu mahallerin arasında. Aydoğdu Mahallesi, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde yer alan renkli bir mahalledir. Mahallenin çoğunluğunu Romanlar oluşturur. Yaz akşamları mahalle sakinleri yollara kilim sererek yemek yer, zurna, davul, darbuka eşliğinde eğlenir. Fakat mahallede çok sık asayiş olaylarıda olur, uyuşturucu,cinayet, yaralama gibi olayların sayısıda bir hayli fazla. Youtuber Mert Öztürk'ün bir gününü geçirdiği mahallede enteresan ve ilgi çekici durumları gözlemlemek mümkün. Mahalle sakinlerinin ifadeleri sizleri şaşkına çevirelibilir. İşte Youtuber Mert Öztürk'ün Aydoğdu mahallesindeki bir günü.

Türkiye’nin en tehlikeli ilçe ve mahallelerindeki suç oranı nedenleri arasında sosyal, ekonomik, kültürel, fiziksel, çevresel, hukuki ve idari faktörler bulunuyor. Bu faktörler genel olarak şöyle sıralanabilir:

  • Bazı mahallelerde yoksulluk, işsizlik, eğitimsizlik gibi sorunlar çok yaygın. Bu sorunlar göç, uyuşturucu, silahlanma, çeteleşme gibi suça yol açan durumları tetikliyor. Ayrıca, bu mahallelerde yaşayan insanlar ayrımcılık, yabancılaşma gibi duygularla karşılaşıyorlar. Bu da onların topluma uyum sağlamalarını zorlaştırıyor .
  • Bazı mahallelerde altyapı eksikliği, kentsel dönüşüm sorunları, imar planlarına uyulmaması gibi problemler var. Bu problemler gecekondulaşma, çarpık yapılaşma gibi olumsuz sonuçlara neden oluyor. Bu da bu mahallelerin yaşam koşullarını kötüleştiriyor .
  • Bazı mahallelerde emniyet güçlerinin yetersizliği, adalet sisteminin işleyişindeki aksaklıklar, yasal boşluklar gibi engeller var. Bu engeller cezaevi koşulları gibi suçu teşvik eden durumları ortaya çıkarıyor. Bu da bu mahallelerin güvenliğini tehlikeye atıyor .

Bu faktörler birleştiğinde, bu mahallelerde suç oranları yükseliyor ve insanların hayat kalitesi düşüyor. Bu mahalleleri iyileştirmek için devletin ve sivil toplumun işbirliği yapması gerekiyor.