Son yıllarda araları açık olan Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri, büyük savunma projeleri üzerinde yürütülen müzakereler sonucunda yakınlaşma başladı.

Bölgede 2011'de başlayan Arap Baharı'nın (bölge genelinde demokrasi yanlısı protestolar ve ayaklanmalar) ardından iki ülke çeşitli jeopolitik konularda görüş ayrılığına düşmüştü. Örneğin, 2017 Katar diplomatik krizi sırasında BAE Körfez ülkesiyle siyasi ve ekonomik bağlarını kesme kararı aldığında Türkiye, Katar’ı desteklemeyi tercih etti.

Ancak geçtiğimiz yıl iki ülke savunma ve teknoloji sektörlerindeki anlaşmalar yoluyla ikili bağları güçlendirmeye başladı. Ekim ayında Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait savunma şirketi EDGE Group'un başkanı, ülkenin önde gelen savunma paydaşlarından bazılarıyla görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret etti.

BAE'nin Savunma Sanayindeki İş Birliği

EDGE Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bannai bu hafta Dubai Airshow'da Defense News'e verdiği röportajda "Türkiye pazarı son yıllarda BAE'nin başardığına ve başarmaya devam ettiğine benzer şekilde savunma oyuncularından oluşan iyi bir ekosistem kurma konusunda harika bir iş çıkardı" dedi.

Yönetici, şirketin insansız hava araçları, füzeler ve alt sistemlere odaklanan satın alma ve ortak geliştirme programlarını keşfetmek amacıyla Türk savunmasındaki en büyük oyunculardan bazılarıyla rekabet etmek yerine işbirliği yapılmasını söyledi.

Deniz Tarağı yemek caiz mi? Deniz Tarağı yemek caiz mi?

"Dünyayı siyah ve beyaz olarak görmüyorum; dünya hepimizin [savunma şirketlerinin] içinde var olabileceği kadar büyük. Elbette bazı alanlarda rekabet edebiliriz bu iyi ve normal ancak işbirliği yapmanın daha iyi ve daha mantıklı olduğu durumlar da var" dedi.

Örnek olarak da BAE'nin Türk yapımı Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını satın almasını gösterdi, ancak tam miktarı açıklamadı.

Al Bannai, TB2 ve TB3 insansız hava aracı üreticilerine atıfta bulunarak, "Örneğin Baykar ile füzelerimizi bazı insansız hava araçlarına entegre etmek ve muhtemelen sonunda TB3 modelini satın almak için de görüşmeler yapıyoruz" dedi.

Bu anlaşma, Edge'in 13 Kasım'da Edge yapımı hassas güdümlü mühimmatları ve güdümlü süzülme silahlarını MQ-9B SkyGuardian insansız hava aracına entegre etmeyi kabul ettiğini açıklayan General Atomics Aeronautical Systems ile yaptığı anlaşmaya benzer olabilir.

Baykar'ın başında bulunan Haluk Bayraktar da firmanın platformları üzerinde görüşmelerin devam ettiğini doğruladı.

Üreticiye göre, TB2'nin deniz versiyonu olan TB3, ilk uçuşunu geçen ayın sonlarında gerçekleştirdi.

Kaynak: Haber Merkezi