Gökhan Çiloğlu, Türkiye’nin güvenlik ve istihbarat sektöründe tanınan bir figür olarak, yakın zamanda üstlendiği yeni mevki ile gündeme oturdu. İstihbarat Daire Başkanı olarak atanması, onun profesyonel geçmişi ve kariyer yolculuğunu merak konusu yapmıştır. Askeri bir geçmişe sahip olması ve farklı pozisyonlardaki deneyimleriyle öne çıkan Çiloğlu, Türkiye’nin güvenlik politikalarına önemli katkılarda bulunacağı yeni görevindeki rolüyle izleyicilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Peki Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu Kimdir? İşte detaylarlarıyla haberimizde açıkladık...

Hüseyin Kağıt öldü mü yaşıyor mu? Hüseyin Kağıt öldü mü yaşıyor mu?

Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu Kimdir?

Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, 1972’de Tarsus’ta dünyaya gelmiştir. Eğitimini Tarsus’ta tamamladıktan sonra, 1990’da Kuleli Askeri Lisesi’nden ve 1994’te Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Piyade ve Foça Jandarma Komando Okullarını bitirdikten sonra, 1995’ten 2016’ya kadar çeşitli komando ve jandarma komutanlıkları yapmıştır. 2016’dan 2021’e kadar Ankara İl Jandarma Komutan Yardımcısı ve Washington İçişleri Müşaviri olarak görev yapmıştır. 2021’de Tuğgeneral rütbesine yükselmiş ve aynı yılın Ekim ayında Diyarbakır İl Jandarma Komutanı olarak atanmıştır. İngilizce bilen Çiloğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kendisine neden Amanos Kasabı lakabı takıldı?

Çiloğlu’nun Jandarma Özel Harekat’taki (JÖH) komando birliği görevi esnasında, Amanos Dağları’nda gerçekleşen PKK’ya karşı operasyonlarda aktif rol aldığı kaydedilmiştir. Görev sürecinde, onun liderlik ettiği birliklerin, PKK’ya yönelik keskin ve etkili operasyonlar gerçekleştirdiği ve bu operasyonlar neticesinde birçok PKK militanının etkisiz hale getirildiği iddia edilmektedir. Çiloğlu’nun bu kararlı ve güçlü mücadele yöntemi, yerel halk arasında ona “Amanos Kasabı” adının verilmesine sebep olmuş olabilir.

Şu an hangi görevde bulunuyor?

Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, en son yayımlanan kararnameyle Jandarma Genel Komutanlığı’nın İstihbarat Daire Başkanlığı pozisyonuna atandı. Öncesinde, 1 Ekim 2021’de Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na atanmış ve bu görevde hizmet vermektedir.

Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu kaç yaşında?

Gökhan Çiloğlu 1972 doğumlu olup şuan 52 yaşındadır.

Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu aslen nereli?

Çiloğlu, aslen nereli olduğu merak konusu oldu. Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu aslen Mersin'in Tarsus ilçesinde doğup büyümüştür. Eğitimi için daha sonra şehir değiştirmiştir. 

Kaynak: haber merkezi