TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın basın toplantısında yaptığı açıklamalar şöyle:

-Enflasyonda önemli bir düzelme görülene kadar parasal sıkılaştırma politikasını tüm araçlarımızla sürdüreceğimizi TCMB olarak belirtmek isteriz.

-Sert fiyat hareketlerinin mümkün olduğu kadar az olduğu lakin dengenin evrildiği yönünde, sağlıklı şekilde algılandığı bir süreç olarak ilerlemekte ve bunda da kararlıyız.

-Enflasyon ve kur hareketlerinin sene içinde oynaklık göstermesi, hele ki geçiş dönemlerinde bazı durumlarda yıl ortalaması ve yıl sonu üzerinden yapılan hesaplarda ciddi farklılıklar gösterebilmektedir.

-Para politikasının 2024 yılında meyvelerini vermesiyle, iç talebin arza daha yakın bir seviyeye geleceğini ve enflasyon beklentilerini kontrol altına alacağını öngörmekteyiz.

Emekliyi havalara uçuracak haber! O isim açıkladı emeklinin hayır duasını alacağız Emekliyi havalara uçuracak haber! O isim açıkladı emeklinin hayır duasını alacağız

-Türkiye'ye olan iştahın yüksek olduğunu ve tahvil piyasasında yabancı yatırımcı artışını aşikar bir şekilde beklediğimizi öngörmek doğru olur.

-2024 yılında dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

'REZERVLERİMİZDEKİ SEYİR TAKDİRE ŞAYANDIR'

-Sistemin TL'ye dönme hızını sert düzeltmelere yol açmadan, sakin, kararlı, kademeli bir şekilde yapacağız.

Kaynak: Haber Merkezi