Kimlik kartı çalınanların yada kaybedenlerin sıkça sorduğu sorulardan biri  Kimlik kartı başkasının eline geçerse ne olur? konuyla ilgili bütün detayları haberimizde açıkladık...

TC kimlik numarası ile dolandırıcılar ne yapabilir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte devletin güvenlik sisteminde de çeşitli değişiklikler yaşanmıştır. Bunlardan bir tanesi de TC kimlik numarası uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde devlet sistemindeki pek çok işlem kolaylaşmıştır.

İnat TV izlemek suç mu? İnat TV Box izlemenin cezası var mı? İnat TV izlemek suç mu? İnat TV Box izlemenin cezası var mı?

E-devlet sistemi öncelikli olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun web sitesine giriş yaparken veya yüz yüze başvuru yaparken TC kimlik numarası sorulur. Bu numara sanki kişinin üzerinde taşıdığı bir chip gibidir. 

Tc Kimlik Numarası Ile Dolandırıcılar Ne Yapabilir Kimlik Kartı Başkasının Eline Geçerse Ne Olur

İnternet kullanıcılarının kişisel bilgileri, internetteki çeşitli tuzaklarla izinsiz olarak alınabiliyor. Kimlik hırsızlığı, başkalarının sizin özel bilgilerinizi kullanması demek.

Kimlik hırsızları, TC Kimlik Numaranız, sosyal sigorta numaranız, parolanız, adresiniz, anne kızlık soyadınız, kredi kartı numaranız gibi bilgilerinizi elde ederek, sizin adınıza bankalarda ve internet sitelerinde işlem yapabilir, telefon hattı veya banka hesabı açabilir, kefil olabilir veya şirket kurabilir.

Tc Kimlik Numarası Ile Dolandırıcılar Ne Yapabilir Kimlik Kartı Başkasının Eline Geçerse Ne Olur (2)

TC kimlikleri çalınan veya TC kimlik numarası, anne kızlık soyadı gibi bilgileri sosyal mühendislik teknikleri ile alınan kişilerin, üzerlerine şirket açıldığı veya şirkete ortak/yönetici yapıldığı haberleri medyada sıkça görülüyor.

Bu durumdan korunmak için internet üzerinden yapılabilen basit ve etkili bir yöntem var. Kimlik numarası kısıtlaması, eskiden ticaret sicili müdürlüklerine başvurarak yapılabiliyordu. Şimdi ise e-Devlet üzerinden yapılabilir.

Kimlik kartı başkasının eline geçerse ne olur?

Kimlik kartınızı kaybetmek veya çalmak, başınıza büyük belalar açabilir. Kimlik kartınızda yazan bilgiler, sizin kimliğinizi ve haklarınızı kanıtlar. Bu bilgileri kötü amaçlı kişiler ele geçirirse, sizin yerinize suç işleyebilir, borca girebilir, dolandırıcılık yapabilir veya sizinle ilgili yanlış bilgiler yayabilirler. Bu durumda, hem parasal hem de duygusal zarara maruz kalabilirsiniz.

Tc Kimlik Numarası Ile Dolandırıcılar Ne Yapabilir Kimlik Kartı Başkasının Eline Geçerse Ne Olur (1)

Bu yüzden, kimlik kartınızın yok olduğunu veya çalındığını anlarsanız, vakit kaybetmeden en yakın güvenlik gücüne (polis veya jandarma) müracaat etmelisiniz. Ayrıca, kimlik kartınızın geçersiz kılınması için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne de haber vermelisiniz. Bu şekilde, kimlik kartınızın başkaları tarafından kullanılmasını engelleyebilir veya en azından zararınızı azaltabilirsiniz.

TC kimlik numarasının başkaları tarafından alınması ne yapılması gerektiği sıkça sorulan bir konudur. 2000 yılından itibaren eski tip kimlik kartlarına da TC kimlik numarası konulmuştur. Bu zamanlarda TC kimlik numarasını eline geçirenler kimliğin kopyasını çıkarıp kredi alabilir veya farklı kurumlara müracaat edebilirlerdi.

Tc Kimlik Numarası Ile Dolandırıcılar Ne Yapabilir Kimlik Kartı Başkasının Eline Geçerse Ne Olur (3)

Ama yeni tip kimlik kartlarının kopyalanamayacağı için sadece TC kimlik numarasıyla bir işlem gerçekleştirilemez.

Devlet kurumlarının web sitelerine giriş yaparken TC kimlik numarasıyla birlikte şifre ve telefon onaylaması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemi sayesinde sadece TC kimlik numarası olanların kötü amaçlarına ulaşmaları mümkün değildir. TC kimlik numarasının başkalarının eline geçmesi durumunda korkacak bir şeyiniz olmadığını güvenle söyleyebiliriz.

T.C. kimlik numaranızı nasıl kısıtlarsınız?

E-Devlet üzerinden Ticaret Bakanlığı’na bağlanıp kısıtlama işlemleri yapmak için bu işlemleri aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • E-Devlet sitesine giriş yapın.
 • “Kurumlar” bölümünden “Ticaret Bakanlığı” seçeneğini bulun.
 • “Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)” başlığı altındaki hizmete tıklayın.
 • Açılan sayfada “Yeni Başvuru” butonuna basın.

Gerekli bilgileri girin ve işleminizi tamamlayın.

İnternet ortamında kimlik hırsızlığından korunmak için ne yapılır?

Vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biri de internet ortamında kimlik hırsızlığından nasıl korunabilirim? Bu soruyu şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Kimliğinizle ilgili bilgileri yabancı kişilerle paylaşmaktan kaçının. Kredi kartı hesap özetlerinizi başkalarıyla paylaşmayın.
 • Sosyal medya sitelerinde basit bilgiler kullanın, özel hayatınızla ilgili ayrıntılı bilgileri başkalarıyla paylaşmayın. Bilgilerinizi isteyen kişi veya kurumların kimliğini araştırın. Kuşkulu e-posta, mesaj veya web sayfalarına itibar etmeyin.
 • Şifrelerinizi elektronik posta yoluyla kesinlikle paylaşmayın. Farklı platformlarda farklı şifreler kullanın. Şifrelerinizi sık sık değiştirin.
 • Çevrimiçi oturum açarken dikkatli olun. Güvenli olmayan ağlarda veya cihazlarda oturum açmayın. Oturumunuzu kapadığınızdan emin olun.
 • Kimlik hırsızlığına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız bildirin, açıklayın. Yetkili kurumlarla irtibata geçin.
 • Hesaplarınızı gözden geçirin. Kredi raporunuzu izleyin. Güvenlik yazılımlarını göz ardı etmeyin. Virüsten koruma ve casus yazılım önleme yazılımları kurun. Otomatik güncelleştirme ile tüm yazılımları (web tarayıcınız dahil) güncel tutun.
 • Güvenlik duvarınızı hiçbir zaman kapatmayın. Sadece internetin değil, diğer yolların da tehlikeli olabileceğini hatırlayın.
 • Kişisel bilgiler içeren belgeleri saklayın. Kimlik numaranızı vermeden önce neden gerekli olduğunu sorun.
 • Çöpe attığınız belgeleri yok edin. 
 • Kimlik bilgilerinizi nerede, nasıl ve kiminle paylaştığınızı kontrol edin. Kimlik hırsızlığı riskinizi azaltmak için alışkanlıklarınızı değiştirin.

T.C Kimlik numarası ile kredi çekilebilir mi?

Kredi çekmek için sadece T.C. kimlik numarası yeterli değildir. Önce bankalarla müşteri ilişkisi kurulmalıdır. Bunun için DOB denilen uzaktan hizmetler veya banka şubeleri kullanılabilir. Bu başvurular güvenli ve yasal olduğu için, kimlik kartı kaybedilse bile başkasının o kişi adına kredi alması çok zor olur.

Kimlik kartı kaybolan kişi adına kredi başvurusu olsa bile, kredi sahibi kişi bunu çabucak öğrenir. Çünkü kredi miktarı kişinin banka hesabına yatırılır. Böylece dolandırıcılık riski azalır. Tüketicinin Korunması Kanunu ve ilgili yasalar gereği krediden vazgeçilebilir. Kimlik kartı kaybolan kişi böyle bir durumla karşılaşırsa hemen bankaya başvurmalıdır.

Kaynak: Haber Merkezi