Piramitler Eski Mısır  Firavunlarının, krallarının ve kraliçelerinin mezarlarıdır. Firavunlar mumyalanır ve firavunun öbür dünyada iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için birçok hazineyle birlikte piramitlerin içine gömülürdü. Piramitler, soyguncuları firavunların gömüldüğü altın ve adaklardan uzak tutmak için de inşa edilmişttir. Dünyanın her bir tarafında bulunan bu piramitler merak konusu olmuştur? Sudan'da piramitlerin olduğu yerlerden biridir. Peki Sudan'da kaç piramit var? Gelin hep birlikte inceleyelim...

Sudan'da kaç piramit var? 

Sudan'ın başkenti Hartum'un kuzeydoğusunda, UNESCO koruması altındaki 2 bin yıllık Sudan piramitleri, çölün ortasında sunduğu eşsiz manzarayla turistlerin ilgisini bekliyor.

Başkentin yaklaşık 200 kilometre kuzeydoğusundaki Bagraviyah köyü yakınlarındaki Meruvah antik kentinde, M.Ö. 720-300 yıllarında inşa edilen ve Nubiya piramitleri olarak da bilinen 255 piramit bulunuyor.

Sudan'da kaç piramit var  (1)

Girişleri doğuya bakacak şekilde yapılan, yüksekliği 6 ila 30 metre olan Sudan piramitleri, 2 bin yıllık tarihiyle saklı hazine gibi keşfedilmeyi bekliyor.

Sudan piramitleri, ilk bakışta Mısır'daki Giza piramitlerine benzetilse de birçoğunun daha küçük inşa edildiği görülüyor. Yüzyıllardır ayakta kalmayı başaran bu piramitlerin, Mısır'dakilerden sonra tamamlandığı biliniyor.

Zaman zaman define arayanların da istilasına uğrayan piramitlerin bu nedenle aldığı ciddi hasar ve etrafındaki moloz yığınları göze çarpıyor.

Sudan'da kaç piramit var  (3)

Filipinler’de 7,6 büyüklüğünde deprem Tsunami uyarısı Filipinler’de 7,6 büyüklüğünde deprem Tsunami uyarısı

Bölge halkı piramitlerin tanınmasını istiyor

Gelen misafirleri devesiyle antik kent etrafında gezintiye çıkaran tur rehberi İbrahim Ahmed:

 "Dünyada en çok piramit bulunan ülke Sudan olmasına rağmen ne yazık ki gereken ilgiyi göremiyoruz. Bölgeye her gün sadece elle sayılacak kadar az insan geliyor. Oysa Mısır’daki piramitler kadar eski olan antik kentimiz var. Burası dünyada tanıtıldığında turist sayısının her geçen gün artacağını umuyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek