Türk futbolu her zaman tartışmalar içerisinde olan bir kültürdür ancak son yıllarda hiç olmadığı kadar bu yıl tartışma katsayısı yukarı çıkmış durumda. Özellikle Cumartesi günü Fenerbahçe-Trabzonspor maçında ve bir gün sonra Antalyaspor-Beşiktaş maçında yaşananlar adeta ateşe benzin döktü ve Türkiye'de futbol alev aldı.

Peki, Türk futbolunda Mehmet Büyükekşi döneminde neler gördük. Belki de fitilin ateşlendiği nokta geçen sezon Galatasaray-Alanyaspor maçı sonrasında Erden Timur'un açıklamaları olmuştu. Timur elinde belgeler olduğunu iddia etmişti hakem camiasını suçlamıştı. Bu olayın ardından Cimbom ligde tamı tamına 14 maç üst üste kazandı.

İkinci göze batan olay ise yine Büyükekşi'nin diğer Federasyon başkanlarının aksine Galatasaray'a şampiyonluk kupasını vermesinin ardından yaşandı. Mehmet Büyükekşi kupanın verdikten sonra etrafa gülücükler saçmış adeta Galatasaray taraftarı ile birlikte saha içinde şampiyonluk kutlaması yapmıştı.

Gelelim bu sezona, sezon başından beri Fenerbahçe maçlarında yaşayan hatalar herkesin kabulünde nerdeyse her maçta aleyhine en az 1 tane hata yapılan Kanarya'da bardağı dolduran hamle hakem Kemal Yılmaz'ın istifası oldu.

Yılmaz'ın istifa nedeni ise oldukça düşündürücü idi. Kemal Yılmaz Fenerbahçe-Hatayspor maçında Fenerbahçe'de Dzeko'nun düşürüldüğü pozisyonda yardımcı hakem olarak orta hakemi uyarmış ve penaltıyı vermişti. Bu pozisyon ardından VAR'dan döndü ve ofsayt oldu.

Tüm hakem hocaları poziyonun penaltı olduğu yönünde görüş bildirirken gözlemcilerde Kemal Yılmaz'a bu pozisyonda doğru yaptığını söylemişti. Fakat federasyon yetkilileri Kemal Yılmaz'ın bu pozisyona karışmasının yanlış olduğunu belirtip Yılmaz üzerinde baskı kurunca Yılmaz hakemliği bıraktığını açıkladı.

Quaresma yeniden Beşiktaş'a transfer olacak mı? Son Dakika Quaresma açıkladı Quaresma yeniden Beşiktaş'a transfer olacak mı? Son Dakika Quaresma açıkladı

Şimdide bardağın taştığı zamana göz atalım. Fenerbahçe Trabzonspor karşısında ilk yarının sonunda Szymansk'nin yine tüm otoritelerce penaltı olan pozisyonunun incelenmemesi ve İsmail Yüksek'in kırmızı kart görmesi sonucunda bu sezonki ilk mağlubiyetini aldı.

Maçtan sonra hem Fenerbahçe hem de Trabzonspor hakem yönetiminden şikayetçi oldu. Pazar günü Ali Koç başkanlık tarihinin en sert açıklamalarını yaptı ve federasyona adeta ultimatom gönderdi.

Hemen bu olayın akşamına Beşiktaş'ta Antalya'da facia hakem kararları ile karşılaştı ve Burak Yılmaz maç sonunda ateş püskürdü. Hemen ardından Beşiktaş resmi hesapları da hakemler ve federasyon hakkında istifa beklentilerini dile getirdi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi istifa etti mi?

Bugün bazı sosyal medya hesaplarında Mehmet Büyükekşi'nin istifasına dair çok fazla yazı paylaşıldı. Fakat resmi olarak henüz bir istifa söz konusu değil. İlginç olan ise neredeyse tüm takımlar Federasyondan şikayetçi iken Galatasaray'ın sessiz kalması ve hiç topa girmemesi. Muhtemelen Sarı-kırmızılı ekip hakemler tarafında gidişattan gayet memnundur.

Kaynak: Haber Merkezi