Genel ruh halini iyileştiren ve kişiye zindelik kazandıran “soğuk duş” yüzyıllardır uygulanmakta. “Vücut sıcaklığı altında bir ısıdaki suyla duş almak” diye bilinen ve halk arasında “soğuk duş etkisi” diye deyim haline gelen bu işlemin pek çok yararı vardır. Bireyde stres ve depresyon seviyesini düşüren ve daha fazla enerji sağlayan “soğuk duş” bir tür terapi sağlıyor. Metabolizmayı hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı daha dirençle hale getiren 3-5 dakikalık “soğuk duş”, adeta ilaçsız bir tedavidir. Sizlere soğuk duş almanın 4 faydasını sıraladık…

Metabolizmayı hızlandırıyor

Birçok insanın sabah rutinlerinde “olmazsa olmazlardan” biri olan soğuk su vücut ısısını düşürür ve metabolizmaya hız kazandırıyor. Haftada 2-3 kez soğuk duş almak metabolizma hızını artırmasına bağlı olarak kilo vermeyi de destekler. Bu alışkanlık devam ettiğinde düzenli hormonal denge sayesinde obezite ile mücadeleye katkı sunar.

Soğuk duşun 4 şaşırtacak faydası! (3)

Kanser tedavisinde tarihi adım Hatay'dan geldi Kanser tedavisinde tarihi adım Hatay'dan geldi

Kan dolaşımını yükseltir

İnsan bedeni soğuk suda rahat olabilir. Ancak soğuk su kan dolaşımını artırır. Bu durum organlara daha fazla oksijen ve besin taşınmasına yardımcı olur. Soğuk duş, vücut sıcaklığından daha düşük olduğu için canlandırıcı özelliğe sahip. Metabolizma doğal sıcaklığını muhafaza etmek için daha fazla çalışır.

Soğuk duşun 4 şaşırtacak faydası! (2)

Soğuk duşta belli bir disiplin yakalandığında dolaşım sistemi daha verimli çalışır. Kahverengi yağların yakılmasını kolaylaştırır. Soğuk su cilde taze ve canlı bir görünüm kazanır, derinin nemini korur ve gözenekleri sıkılaştırır. Soğuk su, saç derisindeki kan dolaşımını güçlendirir. Kas zedelemelerinde ya da yırtıklarda buzun iltihaplanmayı azaltıcı etkisine benzer bir fonksiyonu yerine getirir. Dolaşım bozukluğu, hipertansiyon ve diyabet (şeker hastalığı) olan bireylerin soğuk duşun kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden yararlanmaları tavsiye ediliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Soğuk duş, bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahip. Düzenli soğuk duş almak bağışıklık sistemini uyarır ve güçlendirir. Soğuk su insan bedenine temas ettiğinde beyaz kan hücrelerinin üretimi çoğalır. Böylece vücut hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebilir.

 Bazı araştırmalar; soğuk duşun vücudu belirli kanser türlerine karşı daha güçlü hale getirebileceğine işaret ediyor. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara yönelik de direnç sağladığı ifade ediliyor.

Soğuk duşun 4 şaşırtacak faydası! (1)

Soğuk duş stresi azaltıyor

Soğuk su, bedensel veya ruhsal denge üzerinde etkilidir. Soğuk duş beyni birçok elektriksel dürtü ile uyandırır. Bireyde esenlik ve iyimserlik hali aşılayan mutluluk hormonlarını artırıyor. Stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini de azaltır. Zihinsel ve fiziksel olarak rahatlamaya pozitif katkı sağlıyor. Uykuya geçişte kolaylık sağlar ve uyku kalitesini en üst seviye çıkarır.

Soğuk duşun 4 şaşırtacak faydası! (5)

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek