Matt Groening'in yaratıcısı olduğu ve Amerikan televizyonu Fox'ta yayımlanan Simpsons, 1989 yılında yayımlanmaya başladığı andan itibaren televizyon animasyonlarının seyrini değiştirdi, birçok yapıma esin kaynağı haline geldi. Peki Simpsonları kim yazıyor? Senaristleri kim? Simspsonlar kimin? Hangi devletin? Simpsonların sırrı ne? İşte detaylar...

Simpsonları kim yazıyor?

Simpsonlar dizisinin birçok eski ve yeni yazarı bulunuyor. Ancak dizinin baş mimarlarından olan isim Matt Groening'tir. Groening, Oregon’da büyümüştür ve 1977’de Los Angeles’a giderek “Life in Hell” adlı çizgi roman serisine başladı. Bu çizgi roman, James L. Brooks’un ilgisini çekti ve Groening’i animasyon projeleri için işe aldı. Groening, “The Tracey Ullman Show” için “Life in Hell” karakterlerini kullanmak istemedi ve kendi ailesinden esinlenerek “Simpsons Family” adlı yeni bir karakter grubu yarattı. Bu karakterler, 1989’da “The Simpsons” adlı dizinin başrolü oldu ve dünyada çok popüler olmuştur.

Simpsonları Kim Yazıyor Senaristleri Kim Simspsonlar Kimin Hangi Devletin Simpsonların Sırrı Ne (1)

Aziz Yıldırım kongreyi terk etti Aziz Yıldırım kongreyi terk etti

Groening, Simpsons karakterlerinin isimlerini kendi ailesinden ve Oregon’daki yer isimlerinden aldı. Anne ve babasının isimleri Marge ve Homer, kız kardeşlerinin isimleri Lisa ve Maggie idi. Kendisi ise Bart adını seçti. Bazı yan karakterlerin isimleri de Wiggum, Flanders, Lovejoy, Powell, Quimby, Kearney, ve Terwilliger gibi Oregon’daki sokak ve caddelerden geldi.

Simpsonları Kim Yazıyor Senaristleri Kim Simspsonlar Kimin Hangi Devletin Simpsonların Sırrı Ne (2)

Groening, ayrıca 1999-2003 yılları arasında yayınlanan “Futurama” adlı başka bir animasyon dizisi yaptı. Bu dizi, yetişkinlere hitap eden mizahı, film göndermeleri ve gizli ipuçlarıyla çok sevildi ve Groening hayran kitlesini arttırdı.

Simpsonlar hangi kanalda?

Simpsonlar Amerikan kanalı Fox Broadcasting Company'de yayınlanmaktadır.

Simpsonları Kim Yazıyor Senaristleri Kim Simspsonlar Kimin Hangi Devletin Simpsonların Sırrı Ne (5)

Simpsonlar Türkiye'de nereden izlenir?

Simpsonlar animasyon dizisi Disney Plus'ta yayınlanmaktadır.

Simpsonlar  kimin hangi devletin?

Simpsonlar ABD yapımı bir animasyon dizisidir.

Simpsonların sırrı ne?

Geçtiğimiz yıllarda BBC'nin Newsbeat radyo programı ekibine konuşan dizinin yazarları bu durumun, birçok kişinin tahmin ettiğinin aksine komplo teorileriyle ilişkilendirilemeyeceğini, dizide birçok konuda geleceğe dair tahminler yürütüldüğü için bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Simpsonları Kim Yazıyor Senaristleri Kim Simspsonlar Kimin Hangi Devletin Simpsonların Sırrı Ne (6)

Newsbeat'e konuşan dizi yazarlarından Al Jean bu durumu, "Eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10'u doğru çıkar" diyerek açıklıyor.

Dizinin diğer bir yazarı olan Stephanie Gillis ise, "Bir bakıma 10 ay öncesinden yazan gelecekbilimcileriz, o yüzden bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye çalışıyoruz" diyor.  Örnek verecek olursak Trump'un başkan olması...

Donald Trump'ın başkan olması

Simpsons'ın şimdiye kadar tahmin ettiği ve sonrasında gerçekleşen olaylar arasında iş adamı Donald Trump'ın ABD başkanı olması, şarkıcı Lady Gaga'nın Amerikan Futbol Ligi'nin (NFL) şampiyonluk maçı Super Bowl'da sahne alması, Ebola krizi ve hatta akıllı telefonlar da var.

Al Jean, Trump ile ilgili bölümü nasıl yazdıklarına dair, "2000 yılında hangi komik ünlü başkan olabilir diye düşünüyorduk" diyor; Trump'ın bir gün başkan adayı olacağına dair sözlerini dikkate alarak senaryoyu yazdıklarını belirtiyor.

Simpsonları Kim Yazıyor Senaristleri Kim Simspsonlar Kimin Hangi Devletin Simpsonların Sırrı Ne (3)

Bazı komplo teorisi yazarları, Simpson ailesinin New York'a gittikleri bölüm üzerinden dizinin 11 Eylül 2001'de İkiz Kuleler saldırılarının gerçekleşeceğini bildiğini iddia ediyordu.

Al Jean, bu iddianın kaynağını da şu ifadeleri kullandı: "New York'ta bir rehber alıyorlar, üzerinde 9 dolar ve İkiz Kuleler'in olduğu bir kapak var; 9/11 gibi gözüktüğü için böyle düşündüler ama bu tamamen bir tesadüftü."

Mars'ı klonileştirmek

Mars'a gitme hayalleri kuran Lisa, annesi Marge'ın hoşnutsuzluğuna rağmen Kızıl Gezegen'e tek yönlü bir gezi için kaydoluyor. Bu da tüm ailenin aynı anda 2026 yılında gerçekleşmesi gereken geziye kaydolmasına neden oluyor.

Simpsonları Kim Yazıyor Senaristleri Kim Simspsonlar Kimin Hangi Devletin Simpsonların Sırrı Ne (7)

Elon Musk ve SpaceX'teki ekibi, 2022'de Mars'a giden kargo gemileri geliştirmeye çalışıyor.

Simpsonlar'ın Kahramanmaraş depremini bildiği iddiası

Kehanetleri ile bilinen Simpsonların 6 Şubat tarihli Maraş depremini daha önceden bildiği iddia edildi. Sosyal medyada paylaşılan Simpsonlar videosunda, popüler çizgi dizinin depremi bildiğine dair paylaşımlar yapılmıştı.1989 yılından bu yana ekranlarda yer alan animasyon dizisi Simpsonlar'ın bir bölümünde Maraş'tan bahsedildiğine rastlanıldı.İddialara göre, "Mobile Homer" isimli 16. sezonun 13’üncü bölümde Maraş depremi bilindi.

20 Mart 2005 yılında yayınlanan bu bölümde Maraş ismi geçiyor ancak söz konusu bölümde depremle ilgili bir diyalog yer almıyor. Paylaşımlara konu olan videoda, Bart ve Lisa Simpson araçlarıyla giderken bir kaza anında gemiye düşüyorlar.  Geminin Türkiye bayraklı olduğu görülüyor.Gemi kaptanı, “Kuzeyde Bir Yer”  isimli dizinin DVD’lerini Kahramanmaraş’a yetiştirmek zorunda olduğunu ifade ediyor. Ancak bölümün herhangi bir kısmında deprem ve yardıma dair bir ifade yer almıyor.

Kaynak: Haber- Hatice Zeybek