Son zamanlarda sıkça merak edilen, arama motorlarında sıkça aratılan sorulardan olan Şili ekvatora yakın mı? Şili nereye bağlı? Ekvatora yakın ülkeler hangileri? Şili'nin başkenti neresidir? Şili'nin nüfusu kaçtır? Şili'nin yüzölçümü kaçtır? Sorularının cevabı şimdiki haberimizde...

Şili ekvatora yakın mı?

Şili ekvatora yakın mesafede değil. Güney Amerika kıtasının güneybatısında And Dağları ile Büyük Okyanus arasında uzanan bir ülke. Şili’nin enlemi 17 güney ile 56 güney arasında değişiyor. Ekvator ise 0 enlemli. Bu nedenle Şili ekvatora en yakın noktasında bile yaklaşık olarak 1900 km uzaklıkta kalıyor.

Şili ekvatora yakın mı Şili nereye bağlı (2)

Şili nereye bağlı?

Şili Güney Amerika kıtasına bağlı bir ülkedir. Kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya doğusunda Arjantin ve güneyinde Drake boğazı ile sınır komşusu olan bir ülkedir. Ayrıca Okyanusta ki  Juan Fernández, Isla Salas y Gómez, Desventuradas ve Paskalya adaları Şili’ye bağlıdır.

Ekvatora yakın ülkeler

Ekvatora yakın mesafede olan ülkeler, dünyanın kuzey ve güney yarım kürelerini birbirinden ayıran hayali bir çizgi olan ekvatorun üzerinden veya yakınından geçen ülkelerdir.

Kızıl Goncalar dizisinin konusu ne? Oyuncuları kimler? Nerede çekiliyor? Ne zaman başlayacak? Özgü Namal'ın yeni dizisi Kızıl Goncalar dizisinin konusu ne? Oyuncuları kimler? Nerede çekiliyor? Ne zaman başlayacak? Özgü Namal'ın yeni dizisi

Ekvatorun enlemi tanım gereği 0'dır. Yerkürenin ekvator uzunluğu 40.07,4 km’dir

Ekvatorun üzerinden geçtiği ülkeler şunlardır:

Afrika kıtasında: Gabon, Kongo Cumhuriyeti, Kongo DC, Uganda, Kenya, Somali

Asya kıtasında: Maldivler, Endonezya

Güney Amerika kıtasında: Ekvador, Kolombiya, Brezilya

Ekvatora yakın mesafede olan ülkeler ekvatoral iklimin etkisi altındadır. Bu iklimde sıcaklık neredeyse bütün yıl boyunca 20 dereceden aşağı düşmüyor. Ve yağış çok fazladır. Ekvatora yakın ülkeler, tropikal ormanlar, savanlar, mercan resifleri, volkanlar ve çeşitli hayvan türleri gibi birçok zengin ve biyolojik çeşitliliğe sahip.

Ekvatora yakın ülkeler, aynı zamanda kültürel ve tarihi açıdan da ilgi çekici. Örnek olarak Ekvador’da İnka medeniyetinin izlerini, Endonezya’da Budist tapınaklarını, Kenya’da Masai kabilesini görebilirsiniz. Ekvatora yakın ülkeler, dünyanın en renkli ve canlı yerlerinden bazılarıdır.

Şili'nin başkenti neresidir?

Şili'nin başkenti Santiago'dur.

Şili ekvatora yakın mı Şili nereye bağlı (1)

Şili'nin nüfusu kaçtır?

Şili'nin nüfusu 2023 itibariyle 19,6 milyondur.

Şili'nin yüzölçümü kaçtır?

Yüzölçümü 756.096 km'dir.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek