Atatürk'e sarf ettiği sözlerle gündem olan Sevan Nişanyan vatandşalar tarafıdan merak ediliyor. Sevan Nişanyan Atatürk'e ne dedi? Sevan Nişanyan kimdir? Sevan Nişanyan'ın eşi kim? Sevan Nişanyan Ermeni mi? işte detaylar...

Sevan Nişanyan Atatürk'e ne dedi?

Sevan Nişanyan'ın Atatürk hakkında söylediği şu sözler dikkat çekmişti;

 "Devlet başkanı olmuş bir kişi, yüksek libidosuyla gençliğinden bu yana tanınan bir kişi, neden çok sayıda kız çocuğu evlat edinir. Erkek çocuğu hiç edinmemiş, hep kız çocukları evlat edinmiş. Bu kız çocuklarıyla özel dairesini paylaşıyor. Yani geceleri onlarla yalnız kalıyor devlet başkanı. Bu kabul edilebilecek bir durum mudur, değil midir, onu sizin takdirinize bırakıyorum.

Sevan Nişanyan kimdir? Sevan Nişanyan ne iş yapıyor? 

Sevan Bedros Nişanyan, 21 Aralık 1956’da İstanbul’da doğmuş, etimoloji çalışmalarıyla tanınan bir Türkiye Ermenisi yazardır. Agos ve Taraf’ta köşe yazarlığı yapmış ve bir dizi seyahat kitabı kaleme almıştır.

Işık Lisesi ve Robert Lisesi’nde ortaöğrenimini tamamladı. Robert Lisesi’ni “İçinde bulunduğum ve muhtemelen son sevdiğim kurum” olarak tanımlamıştır. 1974 yılında üniversite eğitimine devam etmek için Amerika’ya gitti, Yale Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı ve Columbia Üniversitesi’nde siyaset bilimi doktorasına kabul edildi.

Latin Amerika’daki siyasi partiler üzerine bir doktora tezi yazmaya başladı ancak tezini tamamlamadan Türkiye’ye geri döndü.

2004 yılında Ayşenur Zarakolu Özgür Düşünce Ödülü’nü kazanmıştır. 2017’de hapisten kaçtıktan sonra dört yıl boyunca Yunanistan’ın Sisam adasında yaşamıştır.

Edip Tepeli kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Edip Tepeli hangi filmlerde oynamıştır? Edip Tepeli kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Edip Tepeli hangi filmlerde oynamıştır?

Ekim 2021’de Belgrad üzerinden Sisam’a dönerken Yunanistan yetkilileri tarafından istenmeyen kişi ilan edilmiş ve sınırdışı edilmiştir. Ancak Nişanyan, 2,5 ay sonra Yunanistan’a geri dönmüştür.

Yunanistan’daki Ermeni Büyükelçiliği, Nişanyan’ın mahkeme kararına göre 15 gün içinde Yunanistan’ı gönüllü olarak terk etmesi gerektiğini belirtmiş ve Ermenistan vatandaşı olduğu için “Ermenistan’a gitmeyi seçebilir” demiştir.

Grundrisse’nin Türkçe çevirisini yapan kişi, 1979 yılında sadece 23 yaşında olan ve bu eseri yüz sayfalık bir önsöz ile yayımlayan kişidir. Yazıları Birikim dergisinde ve The New York Times’ta yer aldı.

1984-1985 yıllarında, Commodore 64 adlı kişisel bilgisayarın Türkiye’ye getirilmesini sağlayan firmanın kurucusu ve yöneticisi oldu. Bilgisayar programcılığına ilgi duydu ve çeşitli konuşma ve konferanslara katıldı.

Türkiye’nin ilk popüler bilgisayar dergisi olan Commodore’u kurdu ve Baytan Bitirmez takma adıyla bu dergide yazılar yazdı.

1986 yılında gösterime giren Flight of the Spruce Goose adlı film, bir kömür madeninde geçen bir aşk hikayesini anlatıyor. Bu filmde senaryo danışmanı olarak görev aldı.

Sevan Nişanyan Ermeni mi?

Sevan Nişanyan Türkiye Ermenisi bir yazardır. 

Sevan Nişanyan'ın eşi, karısı kimdir?

Vatandaşlar Sevan Nişanyan'ın eşi, karısı kim diye araştırıyor. Sevan Nişanya'nın eşi Ira Tzourou'dır. Beş çocuğu olan Nişanyan, üç defa nikah kıymıştır. Çocuklarının adları Arsen, Iris, Tavit, Anahit ve Mihran’dır ve 1993 ile 2012 yılları arasında doğmuşlardır. Nişanyan, 2019’da Ermenistan’ın vatandaşı olmuş ve Sisam adasında Ira Tzourou ile hayatını birleştirmiştir. Nişanyan, “Açık sözlü ateist” olarak kendisini ifade eden bir yazar olarak bilinmektedir.

Sevan Nişanyan'ın eşi Ira Tzourou kimdir?

Ira Tzourou, Sevan Nişanyan’ın eşi olan Yunan kökenli bir gazeteci, yazar ve aktivisttir. Nişanyan, Türkiye’de yasadışı bir şekilde kaldıktan sonra Yunanistan’a sığınmıştır. Ira Tzourou, Türkiye ve Azerbaycan’a karşı düşmanlık besleyen ve sosyal medyada nefret söylemi kullanan bir kişi olarak bilinmektedir . Ira Tzourou, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki işgalini kaybetmesine üzülen ve Azerbaycan askerlerine hakaret eden bir kişidir . Ayrıca, İzmir’deki deprem sonrası Yunanistan’ın yardım önerisini “ahlaksızlık” olarak tanımlamış ve Türkiye’ye yardım gönderilmesine karşı çıkmıştır.

Sevan Nişanyan'ın eşi Ira Tzourou kimdir

Sevan Nişanyan suçu ne?

24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Bu deprem sonucunda 41 kişi yaşamını yitirdi ve 1600’den fazla kişi yaralandı. Nişanyan, depremden bir gün sonra Twitter’da bir mesaj paylaştı.

Bu mesajda Elazığ’ın Türkiye’nin en bağnaz, en cahil, en paranoyak, cinsel saplantılı, maddi ve manevi tecavüz kültürü gelişkin kenti olduğunu belirtti. Ayrıca, kentin gasp edilmiş emlak üzerine kurulu olduğunu ve inkar edilmiş kimliklerden oluşan bir hapishane olduğunu ifade etti.

Nişanyan, kentin idolünün Mehmet Ağar olduğunu belirtti ve çocukların suçsuz olduğunu ekledi. Bu paylaşımı nedeniyle Nişanyan hakkında soruşturma başlatıldı.

Kaynak: Hatice Zeybek