Bahar ve Nihal Candan kardeşlerin Sazan Sarmalı dolandırıcılık örgütüyle işbirliği suçlamsıyla tutukanlanması üzerine gündeme gelen Sazan Sarmalı dolandırıcılık yöntemi vatandaşlarda merak oluşturdu. Sazan Sarmalı dolandırıcılık yöntemi nedir? Nasıl çalışır? İşte detaylar...

Sazan Sarmalı dolandırıcılık yöntemi nedir? Nasıl çalışır?

Sazan Sarmalı dolandırıcılık yöntemi ne sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından çokça merak ediliyor. "Sazan Sarmalı" yöntemi, dolandırıcıların internet üzerinden araç satış ilanlarıyla gerçekleştirdiği bir dolandırma taktiğidir. Dolandırıcılar genellikle kendilerini kamu görevlisi gibi tanıtarak, araç sahibini kandırmaya çalışırlar. Dolandırıcı, genellikle aracı kuzenine veya bir akrabasına satın alacağını ifade eder. Güven kazanmak amacıyla kaparo bedeli talep eder ve sözde akrabası üzerinden bu parayı gönderir. 

Sazan Sarmalı Dolandırma Yönteminin Aşamaları

İlan Verme Aşaması ile başlayan bu dolandırıcılık yöntemi şu şekilde devam etmektedir. Vatandaş, aracını satmak amacıyla internet üzerinden ilan verir. Dolandırıcılar internetten satışa konulan başkasına ait bir aracı, kendi aracıymış gibi göstererek ilan verirler.

Dolandırıcılar genellikle aracı satın almak istediğini söyler. Sözde, aracı kuzenine veya bir akrabasına alacağını ifade eder. Bu arada dolandırıcılarda aynı aracı düşük fiyatla ilana koyarlar.

Dolandırıcılar güven kazanmak için kaparo bedeli talep eder ve sözde akrabası üzerinden bu parayı gönderiz.

Alıcı ve satıcı aracın teslimi için buluşurlar. Ancak, aracın fiyatı hakkında konuşmamaları konusunda uyarılırlar. Dolandırıcılar aracın devri için noter aşamasına gelindiğinde önceden belirlediği İBAN numarasına para havalesi yaptırır.

Son aşamada ise dolandırıcı, kısa süre içerisinde bu parayı başka banka hesabına veya kripto varlıklara havale yaparak, bloke konulmasını engeller.

10 Aralık Kim milyoner Olmak ister olacak mı? Neden yok? Milyoner yayından kalktı mı? Milyoner hangi gün yayınlanıyor? 10 Aralık Kim milyoner Olmak ister olacak mı? Neden yok? Milyoner yayından kalktı mı? Milyoner hangi gün yayınlanıyor?

Bu durumdan sonra ise alıcı ve satıcı karşı karşıya gelir ve ikisi de mağdur durumuna düşerler.

Bu dolandırma yöntemi, mağdurların dikkatsizlikleri ve güven duygularını kullanarak işlemektedir. Genellikle önlem alınmadığı takdirde ciddi maddi kayıplara yol açmaktadır.

Bu tür durumlarda, araç alım satım işlemlerinde dikkatli olmak, ödeme aşamalarında güvenilir yöntemleri tercih etmek ve her türlü şüpheli durumu yetkililere bildirmek önemlidir.

Kaynak: Hatice Zeybek