Ayvalık’ta Engelliler Kültür Sanat ve Spor Etkinlikleri sona erdi Ayvalık’ta Engelliler Kültür Sanat ve Spor Etkinlikleri sona erdi

Tescilli tarihi eserleri yaptıran ve Giresun’un gelişimine katkıda bulunan Sarıalemdaroğlu Ailesi’nin hikayesi kitap oldu.

Sarıalemdaroğlu Ailesi, Giresun’un tarihi mirasına sahip çıkan bir ailedir. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Hacı Mittad Camisi, Gemilerçekeği Camisi, Çınarlar Camisi, Şeyh Kerameddin Camisi gibi bir çok tescilli tarihi eserlerin yapımını sağlayan ailelenin hayatının anlatıldığı kitap okuyucularla buluşmaya hazırlanıyor.

Her ne kadar bir ailenin tarihini anlatan bir kitap olarak görülse de kitabın Giresun’un sosyal ve kültürel tarihinini aydınlattığını belirten kitabın yazarı Tarihçi Ayhan Yüksek, “Sarıalemdaroğlu ailesi Giresun'un sosyal ve ekonomik hayatına imza koymuş bir aile. Giresun'da Hacı Mittad Câmisi, Gemiler Çekeği Câmisi, Çınarlar Câmisi, Şeyh Kerâmeddin Câmisi'nin yeniden banisi. Köprülü Han'ı, eski Osmanlı Bankası ve Rüsumat Dairesi olarak kullanılan binaları yaptırmışlar. Bu kitap düşünülen "soy ağacı"ndan "aile tarihi"ne dönüştürülmüş bir çalışma ancak, Giresun'a dair bir çok sosyal ve kültürel hayata dair izler taşıyor” dedi.

Kaynak: İHA