Virüs salgını insanlığın son 10 yıldır uğraştığı en önemli konulardan biri. Korona virüsün ortaya çıktığı zamanlar bilindiği üzere devlet eliyle kapanmalar, yasaklar ve karantinalara başvurulmuştu. Dünya uzun bir süre korona virüsün etkisini üzerinden atamadı. Bundan dolayı her virüs ya da salgın haberi tedirgin bir havanın ortaya çıkmasını sağlıyor. Şimdi de Japon Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre sadece erkekleri öldüren bir virüs keşfedildi. Peki, “Erkekleri öldüren virüs nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?” İşte detaylar!

Erkekleri öldüren virüs nasıl keşfedildi?

Minami Kyushu Üniversitesi'nde araştırma teknisyeni olarak çalışan Misato Terao, virüsün üniversitenin terasında hava alırken tırtılların bitkileri daha farklı şekilde kemirdiğine şahit olunması ile böyle bir sonuca vardıklarını söyledi. Terao, bu tırtılları böcek fizyoloğu uzmanı Yoshinori Shintani'nin laboratuvarına bıraktı.

Sadece erkekleri ölduren virüs adı nedir Belirtileri nelerdir (3)

Pandemi sonrası kalp krizi görülme riski arttı Pandemi sonrası kalp krizi görülme riski arttı

Shintani, tırtıllar üzerinde yapılan çalışmalarda böceklerin hepsinin ilginç bir şekilde dişi olduğunu gördü.  Çalışma alanındaki erkek tırtıllar ile bu dişileri çiftleştiren Shintani, 13 nesil sonra bile bu tırtılların büyük bir bölümünün dişi olduğunu sadece 3 adet erkek tırtılın hayatta kaldığını belirledi. Shintani, bu durumla birlikte ellerinde 'Erkek katili' bir virüsün olduğunu fark etti.

Geçmiş tecrübelerinden yola çıkarak, tırtıl hücrelerinin sitoplazmasını inceleyen Shintani bu anlaşılamayan mikropların anneden çocuklarına geçtiğini açıkladı.

İlaçlar fayda etmiyor

Yaptığı testlerde ilaçların virüsü ortadan kaldırmadığını da kayıtlara geçiren Shintani bu virüse SIMKV adını verdiklerini bildirdi. Virüsü daha sonra taşıyıcı olmayan erkeklere enjekte eden Shintani, bu tırtılların kısa bir süre içinde yaşamını yitirdiğini gördü. Cinsiyet dengesizliği nedeniyle tamamen tesadüfen fark edilen bu virüsün ılıman iklim nedeniyle ortaya çıktığı söyleniyor.

Peki dişileri neden öldürmüyor?

Geçmiş tecrübelerine dayanarak tırtıl hücrelerinin sitoplazmasını inceleyen Shintani bu anlaşılamayan mikropların anneden çocuklarına geçtiğini belirledi. Virüsün tırtılların üremesine müsade ettiğini ancak erkekleri 'işe yaramaz bir hale' soktuğunu kaydeden Shintani, dişilerin doğal seçilimde büyük bir avantaj kazandığını açıkladı.

Erkekleri öldüren virüs'ün adı ne?

Adı henüz belli olmasada ''Erkek Katili'' olduğu kesin.

Erkekleri öldüren virüsün belirtileri neler?

Japon bilim insanları uzun zamandır yaptıkları çalışmaların sonucu aldı. Şu an için belirtilerinin ne olduğu bilinmesede ilerleyen yıllar için tehlike arz etmekte. Tırtıllar üzerinde gerçekleştirilen çalışmada virüsün, sadece erkekleri öldürmek üzere evrimleştiği bilgisine ulaşıldı. İngiliz bir uzman bu virüsle beraber zararlı böcek popülasyonunun azalacağını düşünüyor. Bu kapsamda keşfedilen yeni virüsün DNA'sı ve hareketleri incelendi.

Sadece erkekleri ölduren virüs adı nedir Belirtileri nelerdir

Japonya Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü'nden araştırmacı ve çalışmanın yazarlarından biri olan Daisuke Kageyama, "Yakın gelecekte bunun gibi çok daha fazla vakanın keşfedileceğini umuyorum" dedi.

Türkiye'de erkekleri öldüren virüs var mı?

Japon bilim insanları yaptığı açıklamada laboratuvarda ki deneyler sonucu ortaya çıkan bir virüs olduğunu söylemiştir. Yani Türkiye'de yok.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek