Bine yakın bisiklet tutkununun katıldığı Tophane-Nilüfer-Mudanya Bisiklet Turu', bu yıl 'Cumhuriyet için Pedal' temasıyla gerçekleşirken, organizasyona Uluslararası Rotry 2440. Bölge Federasyonu’nu da destek verdi. Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu’na bağlı Tophane Rotary Kulübü'nün organizasyonu, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi'nin de katkılarıyla her yıl farklı bir temayla düzenlenen 'Tophane-Nilüfer-Mudanya Bisiklet Turu', bu yıl da geniş katılımla gerçekleşti.

Bu yıl 15'incisi düzenlenen bisiklet turu 'Cumhuriyet için Pedal' sloganıyla düzenlenirken, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında motorsuz araç kullanımına yönelik farkındalığı arttırma hedefiyle organize edildi.

bisiklet2

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Dönem Başkanı Ayda Özeren, 15 yıldır farklı temalarla organize edilen bisiklet turunun temel motivasyonunun iklim krizi ile mücadele ettiğimiz bu dönemde çevreye duyarlı kentsel ulaşım aracı olarak bisiklete dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Özeren: “Ötekine saygı cumhuriyet değeridir”

Trafikte motorsuz araçların da varlığına yönelik farkındalığın artırılmasına ihtiyaç olduğunu söyleyen Özeren, “Cumhuriyet için Pedal” teması da aslında bu hedef ile birbirini tamamlayan unsurlar. Cumhuriyet değerlerine dikkat çekmek, aslında bir arada yaşamın temel kuralı olan birbirine saygı duymayı da beraberinde getiriyor. Trafikte bisikletlileri fark etmek, onlara saygı duymak aslında modern kültürün en önemli değeri. Bu tur ile bunu yüceltmek istiyoruz” dedi.

Tophane Saltanat Kapı önünden coşku içinde başlayan yaklaşık 35 kilometrelik bisiklet turunun bölgenin ötesinde Türkiye’nin farklı illerinden de katılım aldığını vurgulayan Özeren, “15 yıldır yapılan bu bisiklet turu artık Türkiye’nin en önemli bisiklet etkinliği olarak öne çıkıyor. Uluslararası Rotry 2440. Bölge Federasyonu olarak bu etkinliğe katkı koyuyor olmaktan mutluyuz. Tophane Rotary Kulübü’nü kutluyor, bize bu katılım fırsatını verdiği için teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıl daha geniş bir katılımla yine burada olacağız” diye konuştu.

bisiklet3

Kırklareli’nin Üzüm Cenneti Kızılcıkdere’de 3. Bağ Bozumu Şenliği Başladı Kırklareli’nin Üzüm Cenneti Kızılcıkdere’de 3. Bağ Bozumu Şenliği Başladı

Kaynak: Haber Merkezi