Off-road pilotları terörden temizlenen Gabar Dağı'nda Off-road pilotları terörden temizlenen Gabar Dağı'nda

Samsun'da bir vatandaş, İlkadım ilçesi Tepecik Mahallesi'nde kendi tapulu arazisine konut inşaatı yapmak amacıyla temel kazısı yaptırdı. Ancak, temel kazısı sırasında Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait olduğu düşünülen bir insan yerleşkesi keşfedildi. Bu tarihi buluntunun keşfedilmesinin ardından yetkililere durumu bildiren vatandaşın inşaat çalışmaları durduruldu ve arkeologlar tarafından incelenmeye başlandı.

Yapılan kazı çalışmaları sırasında insan yerleşkesinin olduğu alanda altyapı ve su kanalı sistemleri bulundu ve ayrıca döneme ait sikke, mezarlar, çatı malzemeleri, kiremit ve seramik parçaları da bulundu. Alan, İlkadım Belediyesi tarafından koruma altına alınmak üzere şerit çekildi.

Roma ve Helenistik dönemlere ait insan yerleşkesi, temel kazısında keşfedildi

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, bulunan insan yerleşkesi hakkında bilgi vererek, "Tepecik Mahallesi'nde yapılan kazılarda Roma ve Helenistik Döneme ait su kanalı ve bazı yapılar ortaya çıktı. Kazıyı durdurduk ve kazıyı devam ettirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talimatlarını bekliyoruz. Bu noktada hem müstakil inşaat hem de kazı şu anda durmuş durumda. Bu alan özel mülkiyete ait. Vatandaş, belediyeden alınmış ruhsat ve onayla kendi arsasında konut inşaatı yaparken bu tarihi kalıntıları keşfetti. Kalıntıların bulunmasının ardından inşaat durduruldu. Şimdi, kurtarma kazısı çalışmaları bu bölgede başlayacak," dedi.

Kurtarma kazısı çalışmaları tamamlandıktan sonra yerleşkenin ne kadar büyük olduğu ve başka alanlara yayılıp yayılmadığı gibi daha fazla ayrıntı araştırılacak.

Kaynak: İHA