Rio Karnavalı, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılıyor ve 2024 yılında Survivor yarışmacıları da ödül olarak götürülecek. Acun Ilıcalı, dans yarışmasında yüksek oy alan yarışmacıların Rio Karnavalı’na gideceğini duyurdu. Peki Rio Karnavalı nedir? İşte detaylar...

Rio Karnavalı nedir?

Rio de Janeiro Karnavalı ( Portekizce : Carnaval do Rio de Janeiro ), her yıl Lent'ten önce düzenlenen bir festivaldir ; günde iki milyon insanın sokaklarda olduğu dünyanın en büyük karnavalı olarak kabul ediliyor . Rio'daki ilk Karnaval festivali 1723'te gerçekleşti. 

Tipik Rio karnaval geçit töreni , Rio'da bulunan çok sayıda samba okulundan eğlence düşkünleri, gösteriler ve süslemelerle doludur. Bir samba okulu, karnavala birlikte katılmak isteyen, bölgesel, coğrafi ve ortak geçmişe sahip yerel komşuların işbirliğinden oluşur.

Rio Karnavalı Nedir Rio Karnavalı Tarihçesi 2024 Rio Karnavalı Ne Zaman (1)

Her okulun geçit törenine katılımlarında uyması gereken özel bir düzen vardır. Her okul, okuldan ilk önce ortaya çıkan insan grubu olan "comissão de frente" ("Ön Komisyon" anlamına gelir) ile başlar. On ila on beş kişiden oluşan frente komisyonu okulu tanıtır ve sunumlarının ruh halini ve tarzını belirler. Bu insanlar, genellikle kısa bir hikaye anlatan ayrıntılı kostümler içinde koreografili danslar yapıyorlar. "Comissão de frente"nin ardından samba okulunun "abre-alas" ("Açılış Kanadı") adı verilen ilk şamandırası gelir.

Rio Karnavalı Nedir Rio Karnavalı Tarihçesi 2024 Rio Karnavalı Ne Zaman (3)

Bunları Mestre-sala ve Porta-Bandeira ("Tören Ustası ve Bayrak Taşıyıcısı") takip ediyor; dansçılara liderlik etmek için bir ila dört çift, biri aktif ve üçü yedek, eski muhafız gazileri ve "ala" dahil. das baianas", arkada davul hattı pili ve bazen bir pirinç bölümü ve gitarlar ile. Bu nefesli çalgılar bölümü, 20. yüzyılın başlarında, şu anda sunulmaya başlayan daha çeşitli bir müzik topluluğunun parçası olarak dahil edildi.

Survivor All Star 2024 Kimler Rio Karnavalına gidiyor?

Rio karnavalı tarihçesi

Rio Karnavalı kutlamalarının kökenleri 16. ve 17. yüzyıllara kadar uzanıyor. Karnaval, Brezilya'ya 16. ve 17. yüzyıllar arasında Portekizli sömürgeciler tarafından getirildi ve ilk olarak halka açık oyunların ve neşeli alayların sokaklarda coştuğu popüler bir festival olan 'Entrudo' aracılığıyla kendini gösterdi. Zamanla festival, maske ve kostüm kullanımı gibi kendini göstermenin başka yollarını da edindi. Lima Barreto'nun O Moleque'i , kökenleri Avrupa'nın kültürel köklerine kadar uzanan, orijinal olarak Karnaval'da kullanılan bir kostümün ortaya çıkışını tasvir ediyor.

Rio Karnavalı Nedir Rio Karnavalı Tarihçesi 2024 Rio Karnavalı Ne Zaman (5)

Kostümler dönemin politik ve kültürel temalarını simgeliyor ve bunlar daha sonra Karnaval'a entegre ediliyor.  Aşağıdaki resimde görülen kadın kostümü içinde, "Tipik bir Samba dansı icracısı", "Kadın bedeni, klasik, kapalı, bütün ve sağlıklı, temiz, bedenden açıkça ayrılmış mükemmel erkek bedenine dair erkek fantezilerinin gerçekleştiği bir alan haline gelir. Kadın bedeninin aşağılanmış doğası, düşmeden hareket edebilecek çok az alanın olduğu bir kaide üzerine yerleştirilmiştir: "Dolayısıyla çıplak kadın, kadınlığı ve kadın cinselliğini içermenin bir aracı olarak anlaşılabilir."  Hükümdar seçkinleri tarafından oluşturulan karnaval topluluklarının ortaya çıkışı, partinin yoksullar arasında popülerleşmesine de katkıda bulundu.

1840 yılında ilk Rio maskeli balosu gerçekleşti ve polka ve vals ön plandaydı.  Daha sonra 20. yüzyılın başlarında, klasik olarak Rio karnavalıyla ilişkilendirilen Samba ve Batucada ritimleri, yeni bir müzik türü üretmek için farklı kültürel girdileri uyarlayarak afro-Brezilyalılar ve pardos tarafından tanıtıldı. Bu dönemde Karnaval Brezilya'nın en büyük popüler festivali konumuna geldi.

Rio Karnavalı Nedir Rio Karnavalı Tarihçesi 2024 Rio Karnavalı Ne Zaman (4)

1920'lerde ve 1930'larda Rio'da Samba okulları, blokların meşruiyetlerini artırmanın ve polis baskısını önlemenin bir yolu olarak popüler olmaya başlıyordu. O zamanlar siyahlar, şehrin Avrupa tarzı bir başkent olma girişimi nedeniyle herhangi bir sokak Karnavalı etkinliği nedeniyle sıklıkla polis tarafından baskı altına alınıyordu. 

Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup? Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup?

1915-18'de ( Birinci Dünya Savaşı nedeniyle) veya 1940-45'te ( İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ) karnaval yoktu. Brezilya'daki Kovid-19 salgını nedeniyle 2021'de gizli kutlamalara karşı sıkı uyarılarla bir kez daha iptal edilmiş ve benzer nedenlerle 2022'ye ertelenmişti. 2023'te geri dönmüştür.

Rio Karnavalı Nedir Rio Karnavalı Tarihçesi 2024 Rio Karnavalı Ne Zaman (6)

 2024 Rio Karnavalı ne zaman?

Rio Karnavalı kaç gün sürüyor, ne zaman gibi soruların cevabı araştırılıyor. Rio Karnavalı  Bu yıl 9 Şubat Cuma günü başlayıp 17 Şubat Cumartesi gününe kadar devam etmesi planlanıyor.

Rio Karnavalı'nda ne giyilir?

Rio Karnavalı’nda giyilecek kıyafetler, samba okullarının renkleri samba okullarının farklı renk, tema ve stil seçimlerine göre kostümler de değişiyor. Kostümler genelde renkli, parlak, tüylü ve dikkat çekici oluyor. Bazıları da Brezilya’nın kültürünü, tarihini veya doğasını simgeliyor. Karnavalın tadını çıkarmak isteyenler, sıcak iklimde rahat hareket edebilecekleri ve eğlenebilecekleri kıyafetler giyiyorlar. Karnavalda giyim tarzı, dans etmenin, eğlenmenin ve coşmanın bir parçası.

Rio Karnavalı Nedir Rio Karnavalı Tarihçesi 2024 Rio Karnavalı Ne Zaman

Rio Karnavalı nasıl kutlanır?

 Rio Karnavalı, her yıl Rio de Janeiro’da düzenlenen ve dünyaca ünlü olan bir festivaldir. Hristiyanlar için oruç tutma zamanından önce, Şubat ya da Mart ayında gerçekleşir. Karnavalın en göz alıcı etkinlikleri, Sambadrome denen bir yerde samba yapan renkli kıyafetli dansçıların Samba Okulu Geçit Gösterileri ve sokaklarda müzik, dans ve eğlence içeren Bloco Partileri’dir. Rio Karnavalı, Brezilya’nın ruhunu, coşkusunu ve yaşama sevgisini gösteren bir şölen gibidir.

Rio Karnavalında ne yenir?

Rio Karnavalı, Brezilya’nın en görkemli ve en eğlenceli festivalidir. Bu festivalde, Brezilya’nın farklı ve leziz yemeklerini deneyebilirsiniz. Karnaval boyunca, sokaklarda, restoranlarda ve balolarda yemek keyfi yapabilirsiniz. Rio Karnavalı’nda tadına bakmanız tavsiye edilen bazı yiyecekler şunlardır:

  • Feijoada: Kara fasulye, et, pirinç ve turunçgillerden yapılan geleneksel bir Brezilya yemeğidir. Bu yemeği Fenerbahçe’nin eski 10 numarası Alex De Souza da çok beğeniyormuş.
  • Churrascarias: Izgara etleri servis eden restoranlardır. Etleri soslu veya sosuz olarak yiyebilirsiniz.
  • Brezilya’nın meşhur et çeşitlerinden biri de picanha’dır.
  • Moqueca de Peixe: Balık, hindistan cevizi sütü, domates, soğan, sarımsak ve baharatlardan oluşan bir tür yahnidir. Bu yemek Brezilya’nın sahil bölgelerinde çok rağbet görür.
  • Acaraje: Nohut unu, karides, bamya ve baharatlardan hazırlanan bir tür kızartmadır. Bu yemek Afrika kökenli olup, Bahia eyaletinde çok tutulur.
  • Pao de Queijo: Peynirli ekmek anlamına gelir. Bu ekmekler Brezilya’nın her tarafında bulabilirsiniz. Kahvaltıda veya atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.
Kaynak: Haber Merkezi