Rahmi M. Koç’un yönettiği RMK Capital AG, dünya çapında küçük ve orta ölçekli bot üretiminde lider olan Cantieri Capelli’nin çoğunluk hisselerini satın alarak önemli bir adım attı.

Bu stratejik ortaklık, Capelli’nin yeni modeller üretme planlarına paralel olarak pazar payını genişletmeyi ve uluslararası arenada daha güçlü bir konuma gelmeyi hedefliyor.

RMK Capital AG, Rahmi M. Koç’un sahibi olduğu bir şirket, dünya çapında tanınan bot üreticisi Cantieri Capelli’nin çoğunluk hisselerini satın aldı.

İtalyan Capelli Ailesi ve RMK Capital AG arasında gerçekleşen anlaşma sonucunda, küçük ve orta ölçekli botlar üreten lider firmalardan biri olan Cantieri Capelli S.r.l.'nin (Capelli) çoğunluk hisseleri RMK Capital AG’ye geçti. Bu satın alma işlemi, Capelli’nin uluslararası pazarlarda daha güçlü bir konuma gelmesini hedefliyor. Ayrıca, Capelli’nin farklı kullanım amaçlarına uygun yeni bot modellerini ürün yelpazesine eklemesi ve Türkiye’de üretim yapmayı planlaması bekleniyor.

Capelli, 1974 yılında İtalya’nın Cremona şehrinde kuruldu ve yarı sert bot kategorisinde uzun süredir dünya lideri olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin, 2.2 metreden 15 metreye kadar 48 farklı modelde yarı sert şişme bot ve 10 metreye kadar 18 farklı modelde fiberglass bot üretme yeteneği bulunuyor.

Koç ortaklık sonrasında şunları dile getirdi;

"Denizcilik dünyasında müstesna bir yere sahip olan Capelli ile yaptığımız ortaklığı çok kıymetli buluyorum. Bu ortaklık sayesinde, Capelli'nin en büyük distribütörleri arasında yer alan East Marine ile önemli bir sinerji yaratacağımıza inanıyorum. Capelli, uzun yıllara dayanan tecrübesiyle dünya pazarında lider; East Marine de satış kabiliyetiyle ülkemizin lider denizcilik marketi zinciri konumunda.

2024 yılında 100X yapma ihtimali olan coinler hangileri | Bu kriptolar sizi zengin edecek 2024 yılında 100X yapma ihtimali olan coinler hangileri | Bu kriptolar sizi zengin edecek

Dolayısıyla, heyecan verici bir sürece giriyoruz. Capelli'nin inşa edeceği yeni bot modelleri ve Türkiye'de kurulması planlanan üretim tesisiyle başarısını daha da ileriye taşıyacağına eminim.
Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemiz denizciliğinin ilerlemesine katkı sağlayacak bu ortaklığın herkese hayırlı olmasını dilerim".

Kaynak: Haber Merkezi