PUBG, “battle royale” türünün popülerleşmesine öncülük etmişti. Fortnite, Call of Duty: Warzone ve Apex Legends gibi oyunlarla rekabet ederek günümüzde de çok seviliyor. PUBG Mobile ise oyunun mobil versiyonu olarak yıllar içinde milyonlarca oyuncunun ilgisini çekti ve PUBG’den bile daha büyük bir kitleye sahip oldu. PUBG sahibi kim nereli?  İşte ayrıntılar...

Basın İlan Kurumu'ndan Sektöre Yön Veren Yeni Kararlar Basın İlan Kurumu'ndan Sektöre Yön Veren Yeni Kararlar

PUBG sahibi kim nereli?

PUBG Mobile kim icat etti sorularının cevabı araştırılıyor. PUBG, Güney Koreli bir şirket olan Krafton Game Union (eski adıyla Bluehole) tarafından geliştirilen ve yayımlanan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunun yaratıcısı, Brendan Greene isimli bir İrlandalı. PUBG Mobile ise, Çinli Tencent Games şirketi tarafından yönetiliyor.

Brendan Greene kimdir?

Brendan Green İrlandalı video oyunu tasarımcısıdır. Greene, 2013 yılında etkinlik fotoğrafçısı ve serbest web sitesi tasarımcısı olarak Brezilya'da yaşıyordu. İrlanda'ya uçak bileti almaya yetecek kadar para biriktirmeye çalışırken, kendisini video oyunları, özellikle de Arma 2 için açık dünyada hayatta kalma DayZ modu oynarken buldu . "PlayerUnknown" takma adı altında çalışarak oyunu kendisi modladı. Ayakta kalan son adam oynanışını denedikten sonra, 2013 yılında sonunda DayZ: Battle Royale adlı bir mod yayınladı ve adını 2000 Japon bilim kurgu filmi Battle Royale'den aldı.

Pubg Sahibi Kim Nereli Pubg Mobile Kim Icat Etti

Arma 3'ün piyasaya sürülmesinden sonra Greene, oyun için PlayerUnknown's Battle Royale adlı bir değişiklik üzerinde çalışmaya başladı . Mod, Battle Royale DayZ modunun aynı temel son adam ayakta kalma prensibini takip ederken, aynı zamanda oyuncuları daha geniş bir araziye düşüren uçak ve çevrimiçi liderlik tablosu gibi bazı yeni özellikler de sunuyordu.

DayZ: Battle Royale ve PlayerUnknown's Battle Royale'in Arma 2 ve Arma 3 Topluluğu'nda başarıya ulaşmasının ardından Greene, Sony Online Entertainment tarafından DayZ: Battle'ın temel unsurlarını yeniden yaratan H1Z1 için bir battle royale oyun modunun geliştirilmesinde danışman olarak işe alındı. H1Z1, artık H1Z1: King of the Kill olarak bilinen battle royale moduyla 2015 yılında erken erişime sunuldu.

Pubg Sahibi Kim Nereli Pubg Mobile Kim Icat Etti (2)

2016 yılında H1Z1: King of the Kill , Greene'e önceki çalışmasına dayanarak kendi oyununu yaratması konusunda ulaşan Güney Koreli oyun şirketi Krafton'un dikkatini çekti . Greene, Krafton'a kreatif direktör olarak katılmak için Kore'ye taşındı ve Greene'in "vizyonumun nihai gerçekleşmesi" olarak tanımladığı PlayerUnknown's Battlegrounds adlı oyun üzerinde çalıştı. 

Greene, Mart 2019'da PUBG'deki geliştirmeden ayrıldı ve PUBG Özel Projeler oluşturmak üzere Amsterdam'a taşındı. Aralık 2019'da Greene, PlayerUnknown Productions adlı yeni bir stüdyo altında "yeni teknolojilerin ve oynanışın keşfi" olarak tanımlanan Prologue adlı yeni bir oyunu duyurdu. 

Greene, Ağustos 2021'de Amsterdam'da PlayerUnknown Productions'ı sürdürürken Krafton'dan ayrıldığını duyurdu. Stüdyonun battle royale türünde değil, daha deneysel bir şey üzerinde çalışacağını belirtti. Yeni stüdyo Prologue oyunu üzerinde çalışmaya devam etti.

Pubg Sahibi Kim Nereli Pubg Mobile Kim Icat Etti (1)

PUBG Mobile kurucusunun serveti ne?

Brendan Greene’nın yıllık ortalama 2 milyon Dolar kazandığı biliniyor ama toplam serveti bilinmiyor. Ayrıca PUBG mobile oyunu da yılda 920 milyon Dolar gelir elde ediyor. Bu çok büyük bir rakam ve Brendan bu parayı yeni yatırımlara harcıyor. Brendan’ın mobil oyun piyasasında uzun süre kalacağı görülüyor.

PUBG Mobile Ücretsiz Hesaplar

Kaynak: Haber Merkezi