Antalya’da birçok organ nakli ve genel cerrahi operasyonu yapan ve geçen yıl Ekim’de sağlık nedenleriyle Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanlığı’ndan istifa eden Prof. Dr. Alper Demirbaş’ın vefatı sevenlerini üzdü. En çok merak edilen sorulardan biri de Prof Dr Alper Demirbaş kimdir? işte sorularınızın cevaplarını haberimizde açıkladık...

Türkiye'nin en zengin kadını Semahat Sevim Arsel kimdir? Semahat Arsel serveti kime kaldı? Türkiye'nin en zengin kadını Semahat Sevim Arsel kimdir? Semahat Arsel serveti kime kaldı?

Prof Dr Alper Demirbaş kimdir?

7 Ağustos 1963 yılında Çorum’da dünyaya gelen Prof. Dr. Alper Demirbaş Organ Nakli Merkezimiz Başkanı olarak 2008 yılından bu yana çalışmalarına devam etmektedir.

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Alper Demirbaş, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1993 yılında Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Uzmanlık, 1998 yılında Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Doçentlik ve 2004 yılında yine Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda profesörlük unvanlarını almıştır.

Prof Dr Alper Demirbaş Kimdir Alper Demirbaş Neden Öldü

1991 yılında Cambridge Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Prof. Dr. Alper Demirbaş 1995-1998 yılları arasında Miami Üniversitesi’nde transplantasyon üst ihtisasını tamamladı. 2001 yılında Kyoto Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak da görev alan Prof. Dr. Demirbaş, 2003 yılında da Essen Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Prof Dr Alper Demirbaş Kimdir Alper Demirbaş Neden Öldü (4)

Organ nakli, transplantasyon, böbrek nakli, karaciğer nakli gibi birçok alanda çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Alper Demirbaş’ın American Society of Transplant Surgeons, Ulusal Cerrahi Derneği, Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği, Middle East Society for Organ Transplantation ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği üyelikleri bulunmaktadır.

Prof Dr Alper Demirbaş Kimdir Alper Demirbaş Neden Öldü (2)

Türkiye’de ilk doku uyumsuz böbrek nakli, ilk kan grubu uyumsuz böbrek nakli, ilk böbrek-pankreas nakli programı ve Antalya’da ilk kadavra vericili ve canlı vericili karaciğer naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş, Ağustos 2016 itibarıyla 4900 böbrek nakli, 500 karaciğer nakli ve 95 pankreas nakli ameliyatı gerçekleştirmiştir.

Prof Dr Alper Demirbaş Kimdir Alper Demirbaş Neden Öldü (3)

2002 yılı Eczacıbaşı Tıp Ödülü, 2005 yılı Akdeniz Üniversitesi Hizmet Ödülü, 2006 yılı İzder Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2007 BÖHAK Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2007 yılı Sabah Akdeniz Gazetesi Yılın Bilim Adamı Ödülü, 2009 yılı ANTİKAD Yılın Bilim İnsanı Ödülü, 2010 yılı Toplumsal Etik Derneği Ödülü,2015 Yılı Işık Üniversitesi Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2015 yılı VTV Antalya’nın Marka Değeri Ödülü gibi birçok ödüle sahip olan Prof. Dr. Alper Demirbaş’ın 104 uluslararası yayının, 102 de ulusal yayının bulunmaktadır.

Prof Dr Alper Demirbaş Kimdir Alper Demirbaş Neden Öldü (1)

6 ulusal kongre başkanlığının yanı sıra 12 uluslararası, 65 ulusal bilimsel kongrede de davetli konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Alper Demirbaş, evli ve 1 kız 1 de erkek çocuğu babasıdır.

 Alper Demirbaş neden öldü?

Sağlık problemleri yaşayan Demirbaş, 25 Ekim 2023’te işini bırakmak zorunda kaldı. Akciğer kanseri nedeniyle İstanbul’da ameliyat olan 60 yaşındaki Demirbaş, Antalya’ya döndükten sonra enfeksiyon kapınca Akdeniz Üniversitesi Hastanesine sevk edildi. Yaklaşık 3 hafta yoğun bakımda  tedavi altına alınan Demirbaş, doktorların çabalarına rağmen kurtarılamadı.

Demirbaş, Türkiye’de ve dünyada birçok organ nakli ameliyatı gerçekleştirerek hastaların hayatına dokunmuştur.

Alper Demirbaş'ın başarıları

Türkiye’de organ nakli konusunda pek çok yeniliğe imza atan Prof. Dr. Alper Demirbaş, doku ve kan grubu farklı olanlara böbrek nakli, böbrek ve pankreas nakli programı ve Antalya’da kadavradan ve canlıdan karaciğer nakli yapabilen ilk hekim oldu. 2016 Ağustos ayına kadar 4900 böbrek, 500 karaciğer ve 95 pankreas nakli operasyonu gerçekleştirdi.

Alper Demirbaş'ın ödülleri

Prof. Dr. Alper Demirbaş, tıp alanında saygın bir kişilikti. Birçok ödül kazanmıştı. Bunlar arasında 2002 Eczacıbaşı Tıp Ödülü, 2005 Akdeniz Üniversitesi Hizmet Ödülü, 2006 İzder Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2007 BÖHAK Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2007 Sabah Akdeniz Gazetesi Yılın Bilim Adamı Ödülü, 2009 ANTİKAD Yılın Bilim İnsanı Ödülü, 2010 Toplumsal Etik Derneği Ödülü, 2015 Işık Üniversitesi Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2015 VTV Antalya’nın Marka Değeri Ödülü vardı. 

Kaynak: Haber Merkezi