Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından biri olan Birçok olayın sorumlusu Mazlum Abdi kimdir? İşte detaylar...

Survivor Batuhan'ın annesi Gülhayat Karacakaya kimdir? Survivor Batuhan'ın annesi Gülhayat Karacakaya kimdir?

PKK elebaşı Mazlum Abdi kimdir?

Ferhat Abdi Şahin daha çok takma adı Mazloum Kobani Abdi ve önceki takma adı ile tanınır. Şahin Cilo , Suriye Demokratik Güçleri'nin ( SDG) başkomutanı olarak görev yapan Suriyeli bir Kürt askeri lideridir. Çeşitli haberlerde kendisinden "Mazlum Kobane" ismiyle bahsediliyor. 

Ferhat Abdi Şahin, 1967 civarında Kobanê'de Suriyeli Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Halep Üniversitesi'nde inşaat mühendisi olarak eğitim gördü.  Abdi , Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) katıldı. 1990 yılında Suriye'de beş kez Suriyeli yetkililer tarafından hapsedildi. Suriye'de PKK'da görev yaparken PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kişisel arkadaşı oldu. Abdi daha sonra 1996 yılında Şemdinli'nin kırsal kesimlerinde militan faaliyetlerde bulundu. 

Pkk Elebaşı Mazlum Abdi Kimdir (1)

1997 yılında Avrupa'ya gitti ve 2003 yılına kadar Kürt siyasi çalışmalarıyla uğraştı. Daha sonra askeri çalışmalara katıldığı iddia edilen Irak'a gitti. Türk kaynaklarına göre 2005 yılında PKK üst komutanlığı üyesi olarak görev yapmıştı. Abdi , 2009'dan 2011'e kadar Halk Savunma Kuvvetleri'nin (HPG) özel harekât kurulu üyesi oldu. O zamanlar tırmanan Suriye İç Savaşı sırasında YPG'nin Suriye'nin Kürt nüfuslu bölgelerindeki faaliyetlerini organize etmek için PKK tarafından Suriye'ye gönderildi.

Suriye iç savaşında Mazlum Kobani

Kobani, 1967 yılında Suriye’nin Kobani kentinde doğmuş ve 1990 yılında PKK’ya katılmıştır. Abdullah Öcalan’ın yakın çevresinde yer almış ve Suriye, Irak, Avrupa gibi bölgelerde örgüt adına faaliyet göstermiştir.  2014 yılında IŞİD’e karşı mücadele etmek için Halk Koruma Birlikleri’nin temsilcisi olarak ABD ve İran ile işbirliği yapmıştır. 2017 yılında Türkiye’nin PKK hedeflerine düzenlediği hava saldırılarının ardından ABD’li askerlerle birlikte bölgeyi ziyaret etmiştir. 

 2018 yılında ABD Savunma Bakanlığı sözcüsünün kendisine “general” diye hitap etmesi üzerine Türkiye’nin tepkisini çekmiştir. 2019 yılında Birleşmiş Milletler’in çocuk hakları konusundaki temsilcisiyle görüşmüş ve SDG adına bir belge imzalamıştır.

Pkk Elebaşı Mazlum Abdi Kimdir (2)

Kobani, 2019 yılında Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmasıyla birlikte ABD Başkanı Donald Trump ile mektuplaşmış ve telefonla görüşmüştür. Trump, Kobani’ye teşekkür etmiş ve ABD’ye davet etmiştir. 2019 yılında IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin öldürülmesinde SDG’nin önemli bir rol oynadığını iddia etmiştir.

Kobani’ye göre, SDG’li bir casus Bağdadi’nin yerini ve DNA örneklerini ABD’ye sağlamıştır. Ancak ABD’li bir general, operasyonun Kobani’nin iddia ettiği gibi ertelenmediğini söylemiştir. 2019 yılında Suriye hükümetinin SDG’yi kendi güvenlik güçlerine katılmaya çağırdığı bir dönemde SDG’nin başkomutanlığını sürdürmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi