İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar devam ederken, Türkiye’deki vatandaşlar İsrail ürünlerini boykot etme kararı aldılar.Merak edilen ürünler arasında yer alan ürünlerden biri de pepsi oldu. Peki Pepsi israil malı mı? Pepsi hangi ülkenin nerenin markası? İşte, İsrail markalarının tam listesi haberimizde yer alıyor…

Pepsi israil malı mı? 

Pepsi israil malı mı 

Dünya çapında, İsrail’in politik eylemleri nedeniyle İsrail ürünlerine yönelik boykot çağrıları giderek artıyor. Birçok kişi, İsrail markalı ürünleri satın almamaya karar verirken, marketlerde satılan İsrail markalı ürünlerin tam listesini araştırma eğilimi de halk arasında merak ediliyor. İnsanlar genellikle İsrail malları tam listesi,İsrail markaları, İsrail malları tam listesi 2023, İsrail malları neler, İsrail ürünleri boykot, İsrail ürünleri markaları neler? Pepsi israil malı mı? Pepsi hangi ülkenin nerenin markası? Gibi konular hakkında araştırma yapmaya başladılar.İşte tüm detaylar...

Pepsi hangi ülkenin nerenin markası?

Pepsi hangi ülkenin nerenin markası

Pepsi, 1893 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş ve PepsiCo tarafından üretilen bir markadır. Bu marka, dünya genelinde en popüler alkolsüz içecek markalarından biri olarak kabul edilir.

PepsiCo, New York merkezli bir çok uluslu gıda ve içecek şirketidir ve üretim, pazarlama ve dağıtım hizmetleri sunar. 1965 yılında Pepsi ve Frito-Lay’in birleşmesi sonucu kurulan PepsiCo, 2015 yılında 22 markasıyla dünyanın 200 ülkesinde en az 1 milyar perakende satış ​yapmı ş​irketin 60milyar'dan fazla yıllık net gelir elde etmesini sağlamıştır. Net gelire göre PepsiCo, dünya genelinde ikinci en büyük gıda ve içecek şirketi olarak kabul edilir.

Kuzey Amerika’da ise en büyük gıda ve içecek şirketi olarak sıralanır. Şirketin en büyük hissedarları Capital Research Global Investors (%3,9) ve Barclays Global Investors (%3,5)'dir. Şirketin dünya çapında Ahmad Hamad Al Gosaibi & Brothers, AmBev, Baghdad Soft Drinks Co, Brasserie Nationale d’Haïti, Britvic, Buffalo Rock, Cerveza Quilmes, Pepsi Philippines, PepsiAmericas, Retail, Wholesale and Department Store Union, Local 558 v Pepsi-Cola Canada Beverages (West) Ltd, The Pepsi Bottling Group gibi şişeleyicileri bulunmaktadır.

2006 yılından bu yana PepsiCo’nun CEO’su olan Indra Nooyi Krishnamurthy liderliğinde şirket, 2011 itibarıyla dünya çapında yaklaşık 297.000 kişiye istihdam sağlamıştır. Şirketin içecek dağıtım ve şişeleme işlemleri hem PepsiCo hem de bazı bölgelerde lisanslı şişeleyiciler tarafından gerçekleştirilmektedir.

En büyük rakibi Coca-Cola olan Pepsi’nin dünya genelinde üretim tesisi olarak Coca-Cola’dan iki kat daha fazla tesisi bulunmaktadır. Dünya genelinde tüm ülkelerde daha yaygın olan Pepsi’nin satışları da Coca-Cola’dan en az 1,5 kat daha fazladır. Ancak reklama daha fazla yatırım yapan Pepsi’nin net karı Coca-Cola’nın biraz gerisindedir.

pepsico

Pepsi’nin formülü, eczacı ve endüstriyel girişimci Caleb Bradham tarafından 1880’lerde Kuzey Karolina, New Bern’de oluşturulmuştur. Caleb, 1898’de ürününün adını “Pepsi” olarak belirledi ve ürünün popülerliği üzerine 1902’de Pepsi-Cola Şirketini kurdu. Ayrıca, 1903’te ürünün tarifi için patent aldı. Ancak, şirket 8 Haziran 1931’de iflas tehlikesiyle karşı karşıya kaldı ve şurup tarifi, Maryland, Baltimore’da bir şurup üreticisi olan Charles Guth tarafından satın alındı.

Guth ayrıca “Loft Incorporated” adlı bir şeker üreticisinin başkanı oldu ve yeni formülü oluşturmak için şirketin laboratuvarlarından ve kimya teknolojisinden yararlandı. İlk olarak, bir şişede 6 ons Pepsi’yi 5 sente sattı, daha sonra aynı fiyata 12 ons Pepsi satmaya başladı. Bu strateji, Büyük Buhran sırasında büyük bir başarı elde etti. Daha sonra birçok dükkan ve restoran zinciri ile anlaşma yaparak Pepsi’yi tanıttı ve ürünlerini sattı. Böylece ürün piyasaya sürüldü.

1960’ların başında Pepsi-Cola’nın ürün yelpazesi, Diet Pepsi’nin (Pepsi Light) oluşturulması ve Mountain Dew’in satın alınmasıyla genişletildi. 1965’te, Pepsi-Cola Şirketi kurulduğunda, PepsiCo Delaware eyaletinde anonim olarak kuruldu ve Manhattan’daki merkez binasına taşındı. 1965’te Pepsi, Frito-Lay ile birleşti ve PepsiCo şirketi oluşturuldu. Şirketin merkezi 1970’te Purchase, New York’a taşındı ve 1986’da PepsiCo, Kuzey Carolina eyaletinde yeniden kuruldu.

kola pepsi

1970 ve 1990 yılları arasında, PepsiCo, paketlenmiş gıda ve içecek markalarını satın alarak işletmelerini genişletti. Bu, şirketin kendi atıştırmalık yiyecek ve içecek hatlarına odaklanmasını sağladı. PepsiCo’nun bünyesinde daha önce Pizza Hut, Taco Bell, KFC, Hot 'n Now, D’Angelo Sandwich Shops, East Side Mario, Chevys Fresh Mex, California Pizza Kitchen, Stolicnaya, Wilson Sporting Goods ve North American Van Lines gibi zincirler bulunmaktaydı. PepsiCo, meşrubat ve çerezlerin ötesine geçerek faaliyetlerini genişletmeye başladı. 1997’de restoran zincirlerini elden çıkardıktan sonra, bir dizi büyük ölçekli satın alma gerçekleştirdi. 1998’de portakal suyu şirketi Tropicana’yı, 2001’de yulaf firması Quaker Oats Company’yi ve SoBe’yi bünyesine kattı. 2010’da PepsiCo, Kuzey Amerika’nın en büyük iki şişeleme şirketi olan The Pepsi Bottling Group ve PepsiAmericas’ı 7 milyar dolar karşılığında satın aldı. Ayrıca 2004’te Hindistan’ın gazoz üreticisi Duke and Sons’u, 2007’de Ukrayna’nın meyve suyu üreticisi Sandora’yı, 2010’da Rusya’nın meyve suyu üreticisi Lebedyansky’i ve 2011’de süt, yoğurt, meyve suları ve süt ürünleri üreten Rus gıda şirketi Wimm-Bill-Dann Foods’u 3.8 milyar dolara devraldı. Bu satın almalar sonucunda PepsiCo, Rusya’daki en büyük gıda ve içecek şirketi haline geldi.

pepsi hangi ülkenin

Tarihsel olarak içecek pazarında Coca-Cola Company, Pepsi’nin ana rakibi olarak kabul edilmiştir ve her iki şirket arasındaki rekabet başladığından bu yana 2005 yılı Aralık ayında PepsiCo’nun piyasa değeri ilk kez 112 yıl sonra Coca-Cola Company’i geçti. Ancak 2009 yılında Coca-Cola Şirketi ABD’deki gazlı içecek satışlarında daha yüksek bir pazar payına sahip oldu. PepsiCo’nun gelirinin çoğunluğu artık üretim ve gazlı içecek satışlarından geliyor. İçecekler 2009 yılında toplam gelirin %50’sini oluştururken, gazsız markaların güçlü satışları sayesinde bu oran %60’a çıktı. Frito Lay ve Quaker yulaf markalarının aperitif yiyecek satışları da toplam gelirin yaklaşık %39’unu oluşturarak önemli bir paya sahip oldu. 2003 yılında Lipton ile yapılan anlaşma sonucunda Pepsico “Lipton İce Tea” buzlu çayının üretimi ve dağıtımına başladı.

Pepsi Türkiye

Pepsi-Cola yerli mi

PepsiCo, Türkiye pazarına 1962 yılında giriş yapmış bir şirkettir ve Adana, İzmir ve Çorlu’da fabrikaları ile 9 depoya sahiptir. Bu fabrikalarda Pepsi, Pepsi Light, Pepsi Max, Pepsi Twist, Fruko, Yedigün, 7 Up, Tropicana ve Lipton Ice Tea gibi ürünler üretilmektedir. 2002 yılının Mart ayında Pepsi Bottling Group (PBG), Türkiye’deki Pepsi şişeleme operasyonunu satın alarak Türkiye’deki Pepsi Cola International ofisini tek bir çatı altında birleştirdi. Ayrıca 2002 yılında Tamek Holding’in gazoz markası Fruko, 100 milyon dolar karşılığında PepsiCo’ya devredildi ve bu durum şirketin Türk içecek sektöründeki pozisyonunu güçlendirdi. Türkiye’deki Pepsi fabrikalarının yanı sıra Frito-Lay fabrikaları ve Doritos, Lay’s, Ruffles, Cheetos markaları da PepsiCo’ya aittir. PepsiCo, Türkiye’de hem yiyecek hem de içecek sektöründe en büyük şirketlerden biri olarak kabul edilir.

İsrail ürünleri markaları neler?

İsrail ürünleri markaları şu şekildedir:

Giyim:

 • Tommy Hilfiger

 • Nike

 • Adidas

 • Polo

 • Ralph Lauren

 • Parizyen

 • Hugo Boss

 • Calvin Klein

 • Levi’s

 • Timberland

 • Giorgio Armani

 • Lee

Gıda:

 • Danone

 • Maggi

 • Jacobs

 • Banana

 • McDonald’s

 • Burger King

 • Knorr,

 • Calve

İçecek:

 • Coca Cola

 • PEPSİ

 • Sprite

 • Fanta

 • Schweppes

Temizlik:

Kaynak: Hatice Zeybek