Son zamanlarda bir hayli gündem konusu olan herkesin arama motorlarında sıkça arattığı Parti delegesi ne iş yapar? Parti delegesi maaş alır mı? Gibi soruların cevaplarını şimdiki yazımızda bulabilirsiniz...

Parti delegesi ne iş yapar?

Parti delegesi, bir siyasi partinin karar mekanizmasında söz ve oy hakkına sahip olan parti üyesidir. Parti delegeleri, parti tüzüğünün öngördüğü yöntemlerle seçilirler. Parti delegelerinin görevleri arasında, parti kongrelerine iştirak etmek, parti yönetimini belirlemek, parti programını ve politikalarını oluşturmak, parti disiplinini korumak gibi işler bulunur. Parti delegeleri, mahalle, ilçe, il ve kurultay seviyelerinde görev alabilirler.

Parti delegeleri, partinin demokratik işleyişine destek vermekle sorumludur. Partinin yasal ve ahlaki kurallarına riayet etmek durumundadır. Menfaatlerini savunmak ve geliştirmek için uğraşmalıdırlar. Üyeleriyle ve halkla iyi ilişkiler geliştirmelidir. Partinin vizyonunu ve misyonunu genişletmek için gayret göstermelidirler.

Özkan Mamati kimdir? Ne iş yapıyor? Aslen nereli? Hayati İnanç hakkında ne söyledi? Özkan Mamati kimdir? Ne iş yapıyor? Aslen nereli? Hayati İnanç hakkında ne söyledi?

Parti delegesi ne iş yapar Parti delegesi maaş alır mı (2)

 Kuvvetli ve başarılı olması için mesuliyet üstlenmelidir. Partinin iç ve dış meselelerine hassas olmalı ve çözüm bulmaya çalışmalıdır. Demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük, barış, insan hakları, çevre, laiklik gibi değerlerini müdafaa etmeli ve yaşatmalıdır. Birlik ve beraberliğini temin etmek için işbirliği yapmalı ve dayanışma sergilemelidirler.

Parti delegeleri, partinin gelişimine katkıda bulunmak için öneri, eleştiri, övgü ve şikayetlerini uygun kanallardan ifade etmelidirler. Seçim çalışmalarına etkin olarak iştirak etmeli ve partinin oylarını yükseltmek için çabalıdırlar. Eğitim, kültür, sanat, spor, sosyal, ekonomik, siyasi vb. faaliyetlerine destek olmalıdır.

Partinin genel başkanı, genel merkez yönetimi, il ve ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkan ve üyeleri gibi parti organlarına saygı duymalı ve güvenmelidir.

Parti delegesi ne iş yapar Parti delegesi maaş alır mı (1)

Partinin tarihini, kültürünü, geleneğini, sembollerini, marşını, sloganını, amblemini vb. öğrenmeli ve benimsemelidir. Yurt içi ve yurt dışı ilişkilerine katkıda bulunmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmalıdırlar. Yenilikçi, yaratıcı, vizyoner, lider, öncü, örnek, farklı, etkili, saygın, güvenilir, başarılı bir parti olması için kendilerini geliştirmeli ve partinin gelişimine katkıda bulunmalıdır.

Parti delegeleri maaş alır mı?

 Parti delegeleri genellikle maaş almazlar. Parti delegeleri, parti genel başkanlarının seçiminde oy kullanma hakkına sahip olan kişilerdir. Parti delegeleri, parti üyeleri arasından seçilir veya atama yoluyla belirlenir. Parti delegeleri, parti genel merkezinden herhangi bir maaş veya ödenek de almazlar. Ancak, parti delegeleri, parti genel başkanlarının seçiminde katıldıkları kongrelerde yol, yemek ve konaklama giderleri için parti tarafından karşılanabilir.

Kaynak: Haber- Hatice Zeybek