İlerlemiş Parkinson hastalığı olan bir adamın, omurgasındaki sinirleri uyaran özel bir implantla yeniden yürümesine yardım edildi.Cihazı deneyen ilk kişi olan Fransa'nın Bordeaux kentinden 63 yaşındaki Marc Gauthier, cihazın kendisine hayatta ikinci bir şans verdiğini söylüyor.Daha önce sık sık evde kalması ve günde birkaç kez düşmesine rağmen artık kilometrelerce yürüyebiliyor. İşte haberin detayları..

Marc, Nature Medicine adlı yabancı bir dergide durumu hakkında açıklamalarda bulundu

"Asansöre binmek... kulağa basit geliyor. Daha önce benim için bu imkansızdı.

"Şimdi hiçbir sorunum yok.

35 yaş altındakiler dikkat! Kulaklık sağırlığa yol açabilir 35 yaş altındakiler dikkat! Kulaklık sağırlığa yol açabilir

"Sabah stimülasyonu açıyorum, akşam kapatıyorum. Bu daha iyi yürümemi ve daha stabil olmamı sağlıyor. Şu anda artık merdivenlerden bile korkmuyorum. Her pazar göle gidiyorum, ve yaklaşık 6 km [dört mil] yürüyorum. Bu inanılmaz.

Peki nasıl çalışıyor?

Stimülatör, bacak kaslarına mesajlar gönderen omuriliğin bel bölgesinde bulunur.Kontrol hâlâ Marc'ın elinde  talimatları beyni veriyor  ancak epidural implant, daha sorunsuz bir sonuç için elektrik sinyalleri ekliyor.

Parkinson implantı insana yürüme yeteneğini geri kazandırıyor (1)

Marc'ın karnının derisinin altına yerleştirilen, kendi güç kaynağına sahip küçük bir itici güç jeneratörüne bağlı.Cihazı takmak için yapılan ameliyatın ardından Marc, bacaklarındaki ve ayakkabılarındaki geri bildirim sensörlerini kullanarak cihazı programlamak için haftalarca rehabilitasyona tabi tutuldu.

Neredeyse iki yıl önce Marc'ın cihazını takan beyin cerrahı Jocelyne Bloch, teknoloji ve prosedürün bazı omurilik yaralanmalı hastalara yıllardır yardımcı olana benzer olduğunu ancak diğer ekiplerin farklı araştırmalar yapmasına rağmen bunun Parkinson hastalığı için bir ilk olduğunu söyledi.

Parkinson implantı insana yürüme yeteneğini geri kazandırıyor (2)

Şöyle dedi: "Belden aşağısı felçli hastalarda yaptığımız gibi, omuriliği hedefli bir şekilde elektriksel olarak uyararak, Parkinson hastalığının neden olduğu yürüme bozukluklarını nasıl düzeltebileceğimizi görmek etkileyici."

İmplantın ilk olarak hayvanlar üzerinde test edilmesini sağlayan NeuroRestore uzmanı Eduardo Martin Moraud, Marc'ın öncü olduğunu söyledi: Bay Moraud, "İlk olmak için çok cesurdu" dedi. "Birine nasıl bu kadar çok fayda sağlayabildiğini görmek bizi son derece mutlu etti."

Marc'ın stimülatör çalışırken nasıl yürüdüğünü ve yardımı olmadan nasıl yürüdüğü hep birlikte izleyelim.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek