Survivor All Star'da hangi ünlüler yer alacak? Survivor All Star 2023-2024 kadrosunda kimler var Survivor All Star'da hangi ünlüler yer alacak? Survivor All Star 2023-2024 kadrosunda kimler var

Çoğunuzun bildiği ama adını duyduğunda yabancılık çekebileceği kelimelerden biri olan Parasailing nedir? Nasıl yapılır? Parasailing yaparken hayatını kaybenden adamın videosu gündem oldu. İşte haberin detayları...

Parasailing nedir?

Ülkemizde genellikle yaz aylarında tatil yörelerinde eğlence amaçlı yapılan aktivitelerden biri olan parasailing, bir sürat motorunun vincine bağlanmış olan ve havaya karşı direnç gösteren bir paraşütün hızla havalanmasıyla yapılan bir su sporu aktivitesidir.

Parasailing, parascending ya da eğlence çağrışımı yapan parakiting olarak da bilinmektedir. Parasailing, özel tasarlanmış olan gölgelik kanat bir araca bağlıyken ( bu genellikle bir tekne olur ) bir kişi tarafından çekilerek yapılan aktivite paraşüt olarakta bilinmektedir. Parasailing, karada ya da suda bir araba, kamyon veya tekne vasıtasıyla yapılabilmektedir. Çok fazla rüzgar ve kötü hava koşullarında yapılması önerilmez. Güçlü bir tekne ile çekilen paraşütlere iki veya üç kişi binip, aynı anda bu aktiviteyi yapabilirler.

Parasailing nedir Parasailing yaparken ölen adam (1)-1

Parasailing'i oluşturan unsurlar, Koşum ve çekme halatı, tekne, vinç, paraşüt, arazi aracı ve pilottur. Bu aktivite spor ile karıştırılmamalıdır. Bunun amacı yamaç paraşütü gibi eğlenceli bir yolculuk olduğu düşünülmelidir. Tüm dünyada ticari paraşüt operasyonları bulunmaktadır. Kara tabanlı parasailing, Avrupa'da bir yarışma sporu olarak oluşmuştur.

Parasailing nedir Parasailing yaparken ölen adam-1

Karaya dayalı parasailing, dört çekişli aracın arkasında, en yüksek noktaya kadar çekili olarak yapılan bir aktivitedir. Bu spor aktivitesi 80'li yıllardan önce geliştirilmiş ve o zamandan bu zamana kadar oldukça popüler olmuştur. İlk uluslar arası müsabaka 80'lerin ortalarında düzenlenmiş ve bugün de halen devam etmektedir.

Parasailing yaparken ölen adam


Avustralyalı olduğu iddia edilen adam parasailing yaparken denize düşüp hayatını kaybetti.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek