Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bir mezarlık çeşmesi, Edirne’deki şehir planlamasındaki değişiklikler yüzünden yolun ortasında ve korumasız kalmıştı. Bu tarihi eser, 25 Kasım Şehir Stadyumu’na nakledilecek.

Trafik yoğunluğundan dolayı, Edirne’deki en işlek yerlerden biri olan Saraçlar Caddesi ve Karaağaç kavşağında bulunan tarihi bir çeşme taşınacak. Bu çeşme, 1800’lü yıllarda yapılmış ve 25 Kasım Şehir Stadyumu, eski Elektrik Fabrikası ve Pazartesi Pazarı’nın yakınında yer alıyor. Edirne’deki tarihi bir çeşme, valilik emriyle trafiği aksattığı için 25 Kasım Stadyumu’nun bir köşesine nakledilecek. Çeşmenin statik projesi hazırlanacak ve vinçle taşınması sağlanacak. Çeşmenin etrafındaki beton kalıntıları temizlenecek ve altına yerleştirilecek taşıyıcılar yapılacak.

Manisa’da Yiğitbaşı Veli Hazretleri’ne mevlid ve hayır programı Manisa’da Yiğitbaşı Veli Hazretleri’ne mevlid ve hayır programı

“1840’larda yapıldığını biliyoruz”
Kenara alınarak korunması sağlanan mezarlık çeşmesinin yok olmaması için yapılan çalışmaların yerinde bir karar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Engin Beksaç, “Edirne kültürel mirasını hızla tüketen şehirlerin başında geliyor ve korunması gereken kültür mirası açısından çok zengin bir şehir. Çok sayıda kültür mirasına sahip olması belirli sorunlarda oluşturabilir. Her şey ya tükenip gitmiş vaziyetti aldı. Elimizde kalan yok olan gidenlerin çok çok az bir kısmı arkamızda görünen çeşme esasında. Edirne’nin tarihi kimliğine katkısı bulunan en önemli çeşmelerden biri mezarlık çeşmesi olarak bilinen bir çeşme, 1840’larda yapıldığını biliyoruz. Özellikleri itibariyle de şu anda orijinalinden çok uzak olmasına rağmen eski fotoğrafları var. Çok güzel bir çeşme olduğunu biliyoruz. Bütün harabelik bir kültürel miras ve bir hatıra olarak korunması gereken bir yapı, eser. 1840’lı yıllarda Filibe Nazırı Hüseyin Naili Bey tarafından yaptırıldığını dair kayıtlar var. Halk arasındaki adı mezarlık çeşmesi deniliyor. Edirne’nin Hristiyan ve Müslüman mezarlıklarının burada yer almış olması nedeniyle kırılmış bir çeşmedir. Zaten çeşmenin korunması banisi içinde bir hürmet ve saygı duruşunun niteliğindedir. Hâlbuki arda çeşit görüşmenin korunması gerektiği kanısındayım” dedi.

Yapının bulunduğu alandan geçen sürücüler ise alınan kararın trafiği rahatlatacağını belirtti.

Kaynak: İHA