“Salvator Mundi” isimli tablo, Hazreti İsa’nın resmini yapan ve geçen hafta 450 milyon dolara satılan Da Vinci’nin bir eseridir. Bu, dünyada bir açık artırmada alıcı bulan en değerli sanat eseri rekorunu kırmıştır. Fakat uzmanlara göre Mona Lisa, "Salvator Mundi"den daha ünlüdür ve dünyanın en tanınmış tablosu olarak çok daha fazla para edeceğini öne sürüyorlar. Peki Orjinal Mona Lisa tablosu kaç TL fiyatı ne kadar? İşte ayrıntılar...

Orjinal Mona Lisa tablosu kaç TL fiyatı ne kadar?

Uzmanlar Mona Lisa'nın fiyatının paha biçilemez olduğunu dile getirmektedir. Ayrıca Mona Lisa'nın satılması mümkün değildir. Fransa'nın ulusal mirası olarak kabul edilmektedir.

Mona Lisa tablosu nerede?

Resim halen Paris'teki Louvre Müzesi'nde Francesco del Giocondo'nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir.

Orjinal Mona Lisa Tablosu Kaç Tl Fiyatı Ne Kadar (2)

Mona Lisa'nın cinsiyeti ne?

Mona Lisa tablosundaki oturan kişi kadındır.

Neden Mona Lisa tablosu bu kadar değerli?

Mona Lisa, bir tablo olarak hem sanat hem de tarih açısından çok değerlidir. Bu portre, 16. yüzyılda Rönesans’ın en büyük sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci tarafından yapılmıştır. Tablonun neden bu kadar önemli olduğunu açıklayan birkaç sebep vardır.

Birincisi, Mona Lisa’nın yüzündeki esrarlı ve alımlı gülümseme, tabloya bir anlam ve derinlik vermektedir. Mona Lisa’nın gerçekte kim olduğu, neye gülümsediği ve ne hissettiği gibi sorular, tabloya bakanları büyülemektedir.

Orjinal Mona Lisa Tablosu Kaç Tl Fiyatı Ne Kadar (1)

İkincisi, Mona Lisa, Leonardo da Vinci’nin sanat yeteneğinin bir kanıtıdır. Tabloda sfumato adı verilen bir teknik kullanılmıştır. Bu teknik, renklerin yumuşak bir şekilde birbirine karışmasını sağlayarak, tabloya gerçeklik ve atmosfer katmaktadır. Ayrıca, tablonun perspektifi, kompozisyonu, ışık ve gölge oyunu gibi özellikler de tablonun sanatsal kalitesini artırmaktadır.

Üçüncüsü, Mona Lisa, tarihi bir öneme de sahiptir. Tablo, 1911 yılında Louvre Müzesi’nden hırsızlıkla çalınmış ve iki yıl sonra geri getirilmiştir. Bu olay, tablonun popülaritesini yükseltmiş ve birçok insanın tabloyu görmek istemesine neden olmuştur.

Mona Lisa tablosu hikayesi

 İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci tarafından yapılmıştır.  İngilizcede Mona Lisa olarak bilinen tablonun adı , benzerliği belirsiz olsa da Lisa del Giocondo'yu tasvir ettiği varsayımına dayanıyor . Rönesans sanat tarihçisi Giorgio Vasari şunu yazdı: " Leonardo , Francesco del Giocondo için karısı Mona Lisa'nın portresini yapmayı üstlendi. İtalyanca'da Monna, ma donna kökenli kibar bir hitap biçimidir ; İngilizce'deki Ma'am , Madam veya my lady'ye benzer . Bu madonna oldu ve daralması monna oldu . Resmin başlığı, İngilizce'de geleneksel olarak Mona olarak yazılmasına rağmen , İtalyanca'da Monna Lisa olarak yazılır ( mona , İtalyanca'da kaba bir sözdür), ancak İngilizce'de bu nadirdir. 

Lisa del Giocondo, Floransa ve Toskana'daki Gherardini ailesinin bir üyesiydi ve zengin Floransalı ipek tüccarı Francesco del Giocondo'nun karısıydı. Tablonun yeni evleri için ve ikinci oğulları Andrea'nın doğumunu kutlamak için yaptırıldığı düşünülüyor. Tablonun İtalyanca adı La Gioconda , 'jocund' ("mutlu" veya "neşeli") anlamına gelir veya kelimenin tam anlamıyla "jocund olan" anlamına gelir , Lisa'nın evli adı Giocondo'nun dişil formuna bir kelime oyunu. Fransızca'da La Joconde başlığı aynı anlama gelir.

Orjinal Mona Lisa Tablosu Kaç Tl Fiyatı Ne Kadar (3)

Vasari'nin Mona Lisa hakkındaki anlatımı , sanatçının ölümünden 31 yıl sonra, 1550'de yayınlanan Leonardo biyografisinden geliyor. Uzun zamandır işin menşei ve bakıcının kimliği hakkında en iyi bilinen bilgi kaynağı olmuştur . Leonardo'nun asistanı Salaì , 1524'teki ölümünde, kişisel evraklarında Leonardo'nun kendisine miras bıraktığı la Gioconda adlı bir portreye sahipti.

Leonardo'nun böyle bir eser çizdiği ve tarihi, 2005 yılında Heidelberg Üniversitesi'ndeki bir bilim adamının , antik Romalı filozof Cicero'nun 1477 tarihli bir basımında kenar notunu keşfetmesiyle doğrulandı . Ekim 1503 tarihli not, Leonardo'nun çağdaşı Agostino Vespucci tarafından yazılmıştır . Bu not, Leonardo'yu metinde adı geçen ünlü Yunan ressam Apelles'e benzetiyor ve Leonardo'nun o dönemde Lisa del Giocondo'nun bir tablosu üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Vücutta elektriklenme neden olur? Vücuttaki elektriği atmak için ne yapmak gerekir? Vücutta elektriklenme neden olur? Vücuttaki elektriği atmak için ne yapmak gerekir?

Bu belgenin bulunduğunun duyurulması üzerine Louvre temsilcisi Vincent Delieuvin şunları söyledi: "Leonardo da Vinci, 1503 yılında Lisa del Giocondo adında Floransalı bir kadının portresini yapıyordu. Bu konuda biz artık kesin. Maalesef Lisa del Giocondo'nun bu portresinin Louvre'un tablosu olduğundan kesinlikle emin olamayız." 

Katalog varoluş nedeni Leonardo da Vinci, tablonun muhtemelen Lisa del Giocondo'yu tasvir ettiğini ve tek makul alternatifin Isabella d'Este olduğunu doğruluyor. Bilim adamları , Lisa del Giocondo'nun farklı bir portrenin konusu olduğunu savunarak ve Vasari'nin Mona Lisa olarak adlandırdığı en az dört tabloyu daha tanımlayarak birkaç alternatif görüş geliştirdiler. 

Kaynak: Muhabir- Hatice Zeybek