Ölüm Takımı (The Kill Team) yakın zamanda Netflix'e eklendi ve 2019'da vizyona giren eski bir film olmasına rağmen film, yayın hizmetinde hızla ilgi görüyor. The Kill Team, siteye eklendikten sadece birkaç gün sonra Netflix'in İlk 10'una girdi ve genel sıralamada dördüncü sıraya yükseldi.

Filmi izlemiş veya izlemeyi düşünenler, filme ilham veren gerçek olayları öğrenmek isteyebilirler. Kill Team'in yazarı ve yönetmeni Dan Krauss, daha önce 2013 yılında aynı adlı belgeseli yönetmişti. Filmin, belgeselde anlatılan olayların, yani Maywand Bölgesi cinayetlerinin kurgulanmış bir yeniden anlatımı olması amaçlanıyor.

The Kill Team'in arkasındaki tüyler ürpertici gerçek hikaye

2010 yılında CNN, 12 Amerikan ABD Ordusu askerinin, savaş sırasında Afganistan'ın Maywand Bölgesi'nde meydana gelen üç Afgan sivilin öldürülmesiyle ilgili bir komplo ve örtbas etme operasyonuna yakalandığını, ancak yalnızca beşinin bu olayla suçlandığını bildirdi. üç cinayet. Diğer yedi askerin genel komploya ve örtbas olayına karıştığına inanılıyordu.

Askerlere karşı, cesetleri parçalamak, hediyelik eşya bulundurmak, o zamandan beri internette dolaşan fotoğrafları çekmek, yaygın esrar kullanımı, silahların hesabını vermemek ve imha etmemek ve daha fazlasını içeren çok sayıda suçlama yapıldı. Askerlerin belirli suçlarla suçlandığı ayrıntılar için CNN bağlantısına bakın.

26 yaşındaki Başçavuş Calvin Gibbs, bu heyecanlı cinayetleri planladığı iddia edilen müfrezenin lideriydi ve sonunda suçlanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda Fort Leavenworth'ta cezasını çekiyor.

Gibbs ayrıca kurbanlarından parmak ve bacak kemikleri de dahil olmak üzere ödülleri saklamakla suçlandı. ABC News'in o dönemde bildirdiğine göre, sivilleri öldürdüğünü inkar etse de (ölümlerinin haklı olduğunu iddia ederek), avcıların öldürdükleri geyiklerin boynuzlarını tutma şekliyle karşılaştırarak "ganimetler" sakladığını itiraf etti.

Ordu uzmanı Jeremy Morlock, gruptan mahkemeye çıkan ilk kişiydi ve Gibbs'in cesetlere atmak için el bombaları bulunduracağını ve ölümlerin kasıtlı cinayetten ziyade nefsi müdafaaymış gibi görünmesini sağlamak için sahte savaş durumları sahneleyeceğini söyledi.

Morlock olayla ilgili soruşturmacılara, "El bombalarından birini çıkardı, bir Amerikan el bombası, patlattı, fırlattı, bana bu adamı nereye vuracağımı, bu adamı öldüreceğimi, bu adamı öldüreceğimi söyledi" dedi.

Adam Winfield'ın ihbarcı rolü

Öldürme Takımı filminde Andrew Briggman adında genç bir ordu mensubu, Paper Towns oyuncusu Nat Wolff tarafından canlandırılıyor. Çavuşunun (Alexander Skarsgård) emirlerini yerine getirmekte tereddüt ettiği gösterilen adam, babasıyla iletişime geçip ondan içeri girmesini istiyor. Deeks'i soruşturmak için Kriminal Soruşturma Bölümü ile iletişime geçin.

Sema Şimşek kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Sema Şimşek neden gündem oldu? Sema Şimşek ne kazası geçirdi? Sema Şimşek kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Sema Şimşek neden gündem oldu? Sema Şimşek ne kazası geçirdi?

Briggman, benzer şekilde ebeveynlerini Afganistan'da olup bitenler konusunda uyaran piyade Adam Winfield'ın kurgulanmış bir versiyonu gibi görünüyor.

ABC News'e göre Winfield'ın üçüncü ve son sivilin cinayetine karıştığı ve daha sonra suçunu kabul ettikten sonra azaltılmış suçlamalarla üç yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi. Nihayetinde Başçavuş Gibbs'e karşı ifade verilmesi karşılığında bir savunma anlaşması yapmayı kabul etti.

Duruşması sırasında Winfield, Gibbs ve Morlock'un tutuklu bir Afgan sivili öldürmesini "durduramadığını" söyledi.

Winfield, "Bir Amerikan askeri olarak, ABD personelinin gözetiminde olan herhangi bir tutukluyu korumak benim görevimdir" dedi. "Bunu yapmak benim görevimdi efendim ve bunu başaramadım."

Dan Krauss'un The Kill Team belgeseli nerede izlenir?

Krauss'un belgeselinin büyük bir kısmı Winfield'ın bakış açısından anlatılıyor çünkü Winfield ve ailesi filme fiilen katıldı. Kill Team öncelikle Wolff'un karakteri Andrew Briggman'a odaklanıyor.

Maywand Bölgesi cinayetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Krauss'un 2013 belgeselini izlemek isteyeceksiniz. Şu anda Netflix'te yayınlanamıyor ancak Tubi ve Peacock'ta bulabilirsiniz. Belgesel, hem Winfield'ın Afganistan'da geçirdiği zamanı hem de davanın hukuki sürecini kapsayan iki paralel hikayeyi anlatıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ