Koranavirüs ile birlikte  bir süre uzaktan eğitime geçen Türkiye, Koranavirüs'ün yeni varyantının çıkmasıyla birlikte yeni sorularıda beraberinde getiriyor. Vatandaşlar Koronaviris'ün yeni varyantının çıkmasıyla Okullar uzaktan eğitim mi olacak? Üniversiteler uzaktan eğitim mi olacak? Yüz yüze eğitim mi olacak? sorularının cevabını araştırıyor? İşte detaylar.

Eris varyantı nedir?

Eris, COVID-19’un omicron varyantından türeyen ve EG.5.1 mutasyonu taşıyan bir virüs çeşididir. Bu mutasyon, virüsün insan hücrelerine daha rahat girmesini ve çoğalmasını sağlar. Eris, diğer koronavirüsler gibi solunum yoluyla bulaşır. Ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve nefes darlığı Eris’in belirtileridir . Eris’in ölüm oranı ilk vakalara göre daha azdır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Eylül 2023’te Türkiye’de 9 Eris vakası olduğunu ve bunun korkulacak bir durum olmadığını söyledi. Bakan Koca, Eris vakalarının yurt dışından geldiğini ve aynı şehirde yaşadıklarını belirtti. Eris’ten korunmak için aşı, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak gerektiğini vurguladı.

Eris varyantı, COVID-19’un Omicron varyantının bir alt tipi olarak tanımlanır. Bu varyant ilk defa 2023 yılının Şubat ayında Güney Afrika’da görülmüştür ve o günden beri dünyaya yayılmıştır. Eris varyantının belirtileri, diğer COVID-19 varyantlarıyla çok benzerdir.

En yaygın belirtiler şunlardır: ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes almada veya vermede zorluk, kas ağrısı veya zayıflığı, baş ağrısı, yorgunluk, burun akması veya tıkanıklığı, tat veya koku kaybı, ishal veya karın ağrısı.

Eris varyantından korunmanın en iyi yolu aşı yaptırmaktır: COVID-19 aşıları, hastalığın şiddetini azaltır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Aşılar, farklı varyantlara karşı da koruma sağlayabilir.

Eski cenaze yıkama aracı evi oldu Eski cenaze yıkama aracı evi oldu

Okullar uzaktan eğitim mi olacak 2023

Koronaviris'ün yeni varyantının çıkması kulisleri hareketlendirdi. Vatandaşlar Okullar uzaktan eğitim mi olacak? Üniversiteler uzaktan eğitim mi olacak? Yüz yüze eğitim mi olacak? sorularının cevabını araştırıyor. Ancak konuyla ilgili olarak uzaktan eğitime geçilecek şeklinde bri açıklama yapılmadı. Üniversite ve okulların belirlediği eğitim takvimine göre öğrenciler örgün olarak eğitim öğretim hayatına devam edecek.