Üniversite, yeni eğitim döneminde yemek ücretlerine yüzde bin 400'lük bir artış uyguladı. Bir TL olan yemek ücreti, şimdi 15 TL olarak belirlendi. Bu olağanüstü zam kararı, hem öğrenciler hem de siyasetçiler tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı Eylül ayında 13 bin 334 liraya çıktı" TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı Eylül ayında 13 bin 334 liraya çıktı"

Öğrenciler önce sevindi sonra üzüldü

Üniversite kampüsünde bulunan yemekhanenin girişine asılan duyuruda, öğrenci kartlarının turnikelerden geçerken yeni dönemde günlük yemek fiyatının 15.00 TL olduğu ve 2. okuma için misafirlerin 60 TL ödemesi gerektiği belirtildi. Bu açıklama, öğrenciler arasında büyük bir tepki yarattı. Öğrenciler, 1 TL olan yemek ücretinin 14 kat artırılarak yüzde bin 400'lük bir zamla 15 TL'ye çıkarılmasını sosyal medyada şiddetle eleştirdi.

Siyasetçiler de bu rekor zammı sert bir şekilde eleştirdi. İYİ Parti Antep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üniversite yönetimini alaycı bir dil kullanarak eleştirdi ve zam oranının daha yüksek olması gerektiğini ifade etti.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt ise Gaziantep Üniversitesi'nin bu zammını vicdansızca bulduğunu ve enflasyonla ilgili bilgi eksikliğine işaret etti.

Geçen yıl yapılan duyurularla öğrencilere 1 TL'ye yemek sunulacağı müjdesi verilmişti. Ancak, bu yemeklerin kalitesizliği ve içerisinde bulunan yabancı cisimler nedeniyle öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı. Rektörün yemekhanede öğrencilerle yemek yemesi ve kullanılan tabak türleri de eleştirilere neden oldu.