Fenerbahçe olağan genel kurulunda gündem gelen Atatürk stadyumu fikri sükutu hayale düşebilir.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un Atatürk Stadyumu hayali için Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan izin alınması gerekiyor.

Fenerbahçe’nin stadına yeni bir isim vermek için üyeler harekete geçti. Yönetim Kurulu’na, stadın adını Atatürk Stadyumu yapma yetkisi verdiler. Fakat bu isim değişikliği için, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan onay almak gerekiyor. Çünkü mevcut yönetmelik, bir şehirde sadece bir stada Atatürk isminin verilmesine izin veriyor. İstanbul’da halihazırda Atatürk Olimpiyat Stadı olduğu için, Fenerbahçe’nin talebi reddedilebilir. Bu sorunu çözmek için, yönetmelikte bir değişiklik yapılması bekleniyor.

Fenerbahçe, stadının adını Atatürk Stadyumu yapmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan resmi onay bekliyor. Ancak Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliğindeki bazı maddeler, bu isteğin gerçekleşmesini engelleyebilir.

Bu maddeler şöyle:

1- Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan, işletilen özel beden eğitimi ve spor tesislerine Atatürk'e ilişkin adlar ve sıfatlar verilemez.

2- Bir şehirde benzer tesislerden sadece bir tanesine Atatürk'e ilişkin adlar verilebilir."

Kazan da gel Cim Bom; Galatasaray, İngiltere'ye gitti Kazan da gel Cim Bom; Galatasaray, İngiltere'ye gitti

Bu durumda, İstanbul’da zaten Atatürk Olimpiyat Stadı olduğu için, Fenerbahçe’nin stadına Atatürk isminin verilmesi mümkün olmayabilir. Bu sorunun çözümü için, yönetmelikte bir değişiklik yapılması gerekiyor.

Kaynak: Haber- Mehmet Pamuk